Červi přes Bluetooth jsou jako chřipkové viry

Odborník na infekční choroby Christopher Rhodes z londýnské Imperial College a výzkumník Maziar Nekovee z BT ukázali na příkladu pokusných (neškodných) červů, že šíření červů mezi mobilními zařízeními komunikujícími přes protokol Bluetooth a šíření chřipkových virů lze popsat stejným matematickým modelem.Odborník na infekční choroby Christopher Rhodes z londýnské Imperial College a výzkumník Maziar Nekovee z BT ukázali na příkladu pokusných (neškodných) červů, že šíření červů mezi mobilními zařízeními komunikujícími přes protokol Bluetooth a šíření chřipkových virů lze popsat stejným matematickým modelem.

Výzkum z části navazuje na analýzu, jak se škodlivý kód může šířit v sítích WiFi (viz starší článek na Computerworldu). V tomto případě se ale na rozdíl od statické wifi sítě uvažovala bezdrátová zařízení, která se pohybují spolu s uživateli. Rychlost infekce proto závisela na hustotě zařízení (obdoba biologických epidemií). Závislost nebyla lineární, od určité koncentrace chytrých telefonů prudce vzrostla a infekce se dokázala šířit i na velké vzdálenosti (opět stejně jako u infekčních chorob, třeba prostřednictvím osob v letadlech).
Nenechte si ujít:
Šíření virů přes Wi-Fi? Odborníci říkají, že je to možné!

Půl milionu databázových serverů nemá ani firewall!

Šifrovací software se dnes stává již téměř nutností

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

10 hlavních bezpečnostních hrozeb roku 2008

Model popisující „přeskoky“ mezi zařízeními prostě dobře odpovídal běžné chřipce. Zákaz komunikace prostřednictvím tohoto protokolu v infikované oblasti (nebo její omezení na minimum) odpovídal ochranné roušce přes obličej. Pro porozumění šíření epidemie je rozhodující porozumět vzoru, podle něhož se pohybují lidé/zařízení.


Komentáře