Chrome a Firefox opět odkrojily z koláče Internet Exploreru

Webový prohlížeč společnosti Microsoft v minulém měsíci opět zaznamenal pokles tržního podílu. Z toho naopak těžili jeho pronásledovatelé, především pak Firefox a Chrome.


Podle údajů společnosti Net Applications, která svá měření označuje za globální, si prohlížeč Chrome od Googlu v říjnu polepšil o 0,4 procentního bodu a jeho současný podíl činí 3,6 %. Stejně tak ve svém růstu pokračovala i Mozilla se svým prohlížečem Firefox, který se nyní může pochlubit 24 procenty.

Chrome tak pokračuje ve svém útoku na třetí pozici na trhu, na které se v současné době nachází prohlížeč Safari od Applu. Pokud bude i nadále pokračovat v trendu z posledních tří měsíců, dotáhne se Chrome na třetí místo již v únoru příštího roku. Nárůst Chromu o 0,4 % je jeho největším úspěchem od spuštění v září 2008. V posledních třech měsících pak získal celkem 1 procentní bod.

Firefox, Chrome, a v menší míře i Safari, mohou těžit z dlouhodobého poklesu současného lídra na trhu s prohlížeči - Internet Exploreru. V měsíci říjnu se podíl IE snížil o 1 procentní bod na 64,7 %. Za poslední tři měsíce tak IE dohromady přišel o 3 procenta. V horizontu celého roku pak dokonce o 9 %.

Safari svůj podíl zvýšil jen nepatrně o 0,2 procentního bodu na 4,4 %. Na rozdíl od společnosti Opera Software však Apple s podílovým vývojem jeho prohlížeče může být spokojen. Opera svůj podíl totiž nezvýšila, ale naopak zmenšila a to o 0,02 bodu na 2,17 %. Safari i nadále těží ze své poměrně exluzivní pozice na přístrojích Mac. Podíl jeho verze pro systémy od Microsoftu totiž v říjnu činil pouhých 0,3 %. Zisky prohlížeče Safari jsou tak přímo závislé na prodejích přístrojů od Applu.

Jak Microsoft, tak i Mozilla u svých uživatelů opět zaznamenali tendenci přesunu k novějším verzím jejich prohlížečů.

Osm let stará verze IE6 v říjnu ztratila 1,1 procentního bodu a její aktuální podíl je tak 23,2 %. Pokles zaznamenal i IE7 z roku 2006, jehož podíl spadl o 1,2 bodů na 18,2 %. Naproti tomu nový IE8 získal 1,3 procentního bodu a nyní disponuje 18,1 procenty. Ještě v květnu přitom IE8 představoval pouhých 6 % všech prohlížečů na trhu.Komentáře