Chrome i nadále drtí Internet Explorer

Podíl prohlížeče od Microsoftu se v minulém měsíci dostal na nové minimum a již v březnu se očekává pokles pod hranici 50 procent.

Chrome i nadále drtí Internet Explorer


Internet Explorer v prosinci ztratil osm desetin procentního bodu a poslední měsíc loňského roku tak podle společnosti Net Applications ukončil s celkovým tržním podílem 51,9 %. Během celého roku 2012 pak IE přišel o více než 7 procentních bodů. Jediným měsícem, kdy IE nezaznamenal pokles, byl listopad.

Ze ztráty IE nejvíce profitoval prohlížeč Chrome, který si v prosinci na své konto připsal dalších devět desetin procentních bodů a do nového roku vstoupil s 19,1% podílem. Hranici 20 % by tak mohl pokořit někdy během ledna či února.

Microsoft si se ztrátou podílu žádné vrásky nedělá. Jak má ve zvyku, poukázal opět na úspěch prohlížeče IE9 na operačním systému Windows 7. To je podle jeho názoru jediný údaj, na kterém opravdu záleží. „Jsme rádi, že můžeme říci, že IE9 brzy nahradí IE8 na pozici nejpoužívanějšího prohlížeče na Windows 7,“ řekl Roger Capriotti, vedoucí marketingu pro IE.

V Net Applications nezveřejňují podíly prohlížečů na jednotlivých systémech, takže tvrzení Microsoftu se dá jen těžko ověřit. Celkový podíl IE9 v prosinci byl nicméně 11,5 %, což představuje nárůst o 1,2 procentních bodů, a IE8 je s 27,3 % stále nejpoužívanějším prohlížečem. Oba prohlížeče mohou v následujících měsících hodně získat i díky rozhodnutí Microsoftu zavést systém automatických aktualizací, což by se mělo naopak negativně odrazit na starších verzích IE6 a IE7.

Firefox, který o automatických aktualizacích rovněž uvažuje, v prosinci přišel o tři desetiny procentního bodu a během celého roku pak o 1,9 bodů. V současné době tak představuje asi 21,8 % všech prohlížečů, což je jeho nové minimum.Komentáře