Čína je v podezření, že odposlouchává Skype

Nate Villeneuve, výzkumník z University of Toronto, tvrdí, že textová komunikace prováděná přes čínskou verzi softwaru Skype (tzv. Tom Skype), je sledována. Pokud se v textu vyskytnou slova odkazující k nezávislosti Tchaj-wanu, Tibetu či Komunistické straně Číny, jsou spolu s nimi uloženy informace o uživatelově IP adrese.Nate Villeneuve, výzkumník z University of Toronto, tvrdí, že textová komunikace prováděná přes čínskou verzi softwaru Skype (tzv. Tom Skype), je sledována. Pokud se v textu vyskytnou slova odkazující k nezávislosti Tchaj-wanu, Tibetu či Komunistické straně Číny, jsou spolu s nimi uloženy informace o uživatelově IP adrese.

Mluvčí společnosti Skype prohlásil, že toto vše probíhá bez jejich vědomí.

Nate Villeneuve uvedl, že nalezl 8 serverů, které uchovávají příslušné logy a záznamy hlasové komunikace přibližně rok nazpět. Kompletní záznamy o proběhlých chatech lze na rozdíl do zvukových souborů snadno prohledávat podle klíčových slov. Na rozdíl od filtrování internetu prováděného v Číně ale v tomto případě není komunikace obsahující „závadná slova“ nijak blokována.

Tom Skype vyvinula firma Skype ve spolupráci s čínskou společností Tom. Skype v minulosti přistoupil v Číně na filtrování, to ale mělo zahrnovat prostě smazání příslušné textové zprávy namísto jejího odeslání; neměly se zaznamenávat ani nikam posílat žádné údaje o uživateli.
Nenechte si ujít:
Skype zavádí neomezené volání na pevné linky

Microsoft omylem označil Skype za adware

Nokia představila nové mobilní telefony i minipočítače

Skype rozšiřuje mobilní strategie

Nové mobilní technologie zásadně změní náš život!

Video přes Skype bude ve vysoké kvalitě

Záznamy se podle Villeneuvea navíc mají uchovávat na nedostatečně chráněných serverech. Ostatně jen proto mohl na jejich existenci vůbec přijít.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře