Cisco představilo technologie pro inteligentní síť medianet

Společnost Cisco v tomto týdnu představila nové technologie a řešení pro takzvaný „medianet". Jde o termín pro inteligentní sítě provozované jak na straně poskytovatelů služeb, které připraví dnešní IP sítě na novou generaci aplikací a služeb na bázi videa a rich media. Jen provoz na síti související s videoobsahem vytvářeným uživateli stoupne podle průzkumu firmy mezi roky 2008 a 2012 třikrát.Společnost Cisco v tomto týdnu představila nové technologie a řešení pro takzvaný „medianet". Jde o termín pro inteligentní sítě provozované jak na straně poskytovatelů služeb, které připraví dnešní IP sítě na novou generaci aplikací a služeb na bázi videa a rich media. Jen provoz na síti související s videoobsahem vytvářeným uživateli stoupne podle průzkumu firmy mezi roky 2008 a 2012 třikrát.

Podle společnosti Cisco je dnes klasická datová komunikace nahrazována přenosy videa a rich media formátů, které výrazně zatěžují architekturu veřejných i privátních sítí sloužících firmám a domácím spotřebitelům. Tradiční sítě nejsou dobře vybaveny k tomu, aby se mohly vypořádat s interaktivními a real-time požadavky, čímž se dodávky a kvalita médií stávají nepředvídatelnými a zvyšuje se složitost pro operátory sítí.

Výsledky studie Cisco Visual Networking Index (VNI) Forecast for 2007-2012 zaměřené na videoslužby ukazují, že například objem přenosů stahovaného videa (video-on-demand) se mezi roky 2007 a 2008 zvýšil více než dvojnásobně (2,4 krát), a že užívání videa, sociálních sítí a služeb vzdálené spolupráce bude nadále na vzestupu.

Podle studie bude profesionální videoobsah v roce 2012 tvořit až 80 procent veškerého videa sledovaného na osobních počítačích a noteboocích. Prostřednictvím set-top boxů umožňujících přístup na internet, mezi které patří například IPTV set-top boxy, nová generace kabelových set-top boxů, herní konzole a proprietární set-top boxy třetích stran, bude v roce 2012 staženo více než 4 miliardy videí.

Společnost Cisco v souvislosti s iniciativou „medianet“ zveřejnila i informaci o tom, že divize Emerging Technologies společnosti Cisco uvedla na trh platformu pro zpracování médií ve verzi pro firemní zákazníky, která zjednodušuje sdílení živě přenášených a stahovaných videí mezi osobními počítači, mobilními a dalšími digitálními zobrazovacími zařízeními. Platforma umožňuje hladké formátování videa a rich medií tak, aby mohly být spouštěny na prakticky jakémkoli zařízení s displejem nebo obrazovkou. Řešení Cisco Media Experience Engine 3000 pracující na principu „jednou natoč, sdílej s kýmkoli“ umožňuje konverzi videa, post produkci v reálném čase a distribuci na síti prostřednictvím jednotného síťového řešení.

Další novinkou je pak řešení TelePresence over Satelite, které umožňuje spojení tam, kde jsou vysokorychlostní pevné linky nedostupné. Tento systém byl použit ve spolupráci s firmami Arizon a Wal-Mart v Afghánistánu a Iráku, kde zajistil spojení vojáků s jejich rodinami ve Spojených státech. Společnost Cisco dále oznámila možnost mnohostranné mezifiremní komunikace, která je popsána ve společné zprávě s AT&T, dále zavedení zesíleného šifrování všech hovorů Cisco TelePresence a službu Cisco TelePresence Expert on Demand (expert na vyžádání).


Komentáře