Co nového Google chystá do příštích verzí prohlížeče Chrome?

Chrome zůstává nejoblíbenějším prohlížečem na světě, jeho uživatelský podíl už se vyšplhal na bezmála dvě třetiny. Co nás ale čeká v jeho příštích edicích? Něco už Google naznačil, ačkoliv současně dodává, že některé novinky „mohou být změněny, pozdrženy anebo zrušeny“.

Co nového Google chystá do příštích verzí prohlížeče Chrome?


„Uživatelům se při vyhledávání zobrazí též výsledky z Google Drive, včetně PDF, dokumentů nebo prezentací,“ uvádí Google.

Ostatně, propojení Chromu a Google Drive v rámci produktů G Suite Business, Enterprise a Enterprise for Education testuje už od března a v omezené míře je k dispozici také ve verzi Chrome 75 Dev.

Od verze 63 je součástí Chromu tzv. Izolace stránek – bezpečnostní technologie oddělující procesy na jednotlivých stránkách navštívených webů.

Každý z těchto procesů pak běží v „sandboxu“ omezujícím, co může dělat; zabraňuje tak potenciálnímu napadení celého prohlížeče, respektive systému malwarem.

Od poloviny loňského roku je funkce sice dostupná všem uživatelům, lze ji však i vypnout. Od Chromu 75, jehož vydání je plánováno na 4. června, už vypnout nepůjde.

Další novinka se týká firem, které se budou moct nově vrátit ke starším verzím Chromu, což však bude vždy pouze na rozhodnutí administrátora IT sítě.

Možnost bude moct využít v případě, že nejnovější verze Chromu bude působit problémy nebo nebude kompatibilní s některými firemními aplikacemi.

Podle Googlu by měl být takový návrat ke starší verzi prohlížeče ale až krajní volbou používanou s obezřetností a na vlastní riziko. Při jejím využití Google doporučuje nezapomenout na synchronizaci dat a jejich přenesení z nové (nevhodné) verze do starší.

Už někdy před dvěma lety Adobe ohlásilo záměr pohřbít v roce 2020 Flash Player. Google jeho využití omezuje už nějakou dobu – defaultně byl vypnutý na stránkách jako Amazon, Facebook nebo YouTube – v létě ho zablokuje definitivně všude. A to v Chromu 76, jehož vydání je plánováno na přelom letních prázdnin.

Uživatelé však budou mít nadále možnost Flash Player povolit, alespoň do konce roku 2020.

Úvodní foto: Rob Schultz, IDG US


Komentáře