Co přináší nejnovější Chrome?

Google vydal nejnovější verzi svého prohlížeče – Chrome 64. Jejím hlavním plusem je vylepšená ochrana proti rizikům spjatým s nedostatky mikroprocesorů, které vyplavaly na povrch pár dní nazpět, a účinnější blocker.

Co přináší nejnovější Chrome?


Ochrana především. Takové by mohlo být motto nejnovější verze prohlížeče Chrome. Google vyspravil celkem 53 bezpečnostních děr, mimo jiné se zaměřil i na rizika související s nedávnou mikroprocesorovou kauzou Spectre. Upgradem prošel také pop-up blocker Chromu či nastavení přehrávaného audia, které se už v prohlížeči nezačne přehrávat automaticky při návštěvě dané stránky.

Nápravu rizik označovaných jako Spectre Google zjednal už po jejich zveřejnění, nejnovější refresh JavaScript enginu V8 by však měl ochranu dále posílit. K tomu v Chrome 64 přidává záplaty na více než padesát dalších bugů, za jejichž odhalení firma rozdala odměny ve výši 22 tisíc dolarů.

Google taky nadále pokračuje v boji proti nechtěnému a rušivému obsahu vylepšením pop-up blockeru, který bude ještě efektivnější. Chrome 64 tak už dokáže odhalit odkazy na weby třetích stran maskované jako přehrávače pro audio/video či jako tlačítko pro zavření okna; i po kliknutí uživatelem prohlížeč takový odkaz neotevře.

Obdobně dokáže odhalit uživatelovu oku skryté prvky, které se na stránce otevírají automaticky a přesměrovávají se dále na pochybné adresy. „Obvykle jde o reklamy nebo něco nevyžádaného,“ říká za vývojářský tým Googlu Pete LePage. „Počínaje Chromem 64 budou taková přesměrování blokována a Chrome uživateli předloží možnost vyjádřit se, zda na takovou stránku opravdu chce.“

Další snadno pozorovatelná novinka se týká dlouho slibované možnosti na navštívených stránkách ztišit zvuk automaticky zapínaného audia. Ta se měla objevit už ve verzi 63, přichází však až teď, byť ještě v relativně mírné podobě – pokud kliknete někde na stránce, audio se vám stejně spustí. Radikální zablokovaní autoplaye by se mělo objevit až v Chromu 66, jehož vydání je naplánováno na půli dubna. Ještě před ním však začátkem března vyjde Chrome 65.

Úvodní foto: Rob Schultz, IDG US


Komentáře