ČTÚ ukazuje na mapě, kde je pokrytí LTE

Podívejte se na mapu pokrytí České republiky vysokorychlostním mobilním internetem LTE. Uveřejnil ji Český telekomunikační úřad. Aplikace na stránkách úřadu zohledňuje nejen sítě LTE spuštěné na kmitočtech z loňské aukce, ale i na kmitočtových přídělech udělených v dřívější době.

ČTÚ ukazuje na mapě, kde je pokrytí LTE


Mapa pokrytí zobrazená na stránkách ČTÚ (mapa) vychází výhradně z výpočtů na základě podkladových dat od operátorů. Využívá model šíření signálu typu bod-plocha, který zohledňuje podrobnou analýzu terénu mezi vysílačem a přijímačem a zahrnuje všechny v úvahu přicházející modely šíření rádiového signálu.

Model je vhodný i pro výpočty v malé vzdálenosti od vysílače, což je podstatné pro analýzu pokrytí signálem u buňkových sítí.

Mapa pokrytí LTE na stránkách ČTÚ

Od skutečného pokrytí signálem se může mapa projektovaná na základě výpočtů v některých případech lišit, a to zejména uvnitř budov. Skutečné pokrytí je závislé na podmínkách příjmu a je ovlivněno mnoha vedlejšími faktory, jako jsou například profil terénu mezi vysílačem a přijímačem, materiál stěn, okolní zástavba a vlastnosti přijímací antény mobilu.

Vedle prezentace mapy pokrytí vyvíjí ČTÚ ve spolupráci se sdružením CZ.NIC aplikaci pro individuální měření datových sítí. Spuštění této aplikace pro spotřebitelskou veřejnost úřad předpokládá nejpozději v první polovině příštího roku.

K pokrytí, které udává ČTÚ, má připomínky O2. Tady je vyjádření Martina Žabky, mluvčího O2 Czech Republic:

"Podle našich údajů, mapa ČTÚ ukazuje stav pokrytí k cca 15. 9. 2014. V tom je info na ČTÚ webu nesprávný - uvádějí datum k 1.12. Další nesrovnalost se zveřejněnou mapou ČTÚ vidíme v rychlosti zveřejňování informací o spuštěných základnových stanicích s vysokorychlostním internetem na mapě ČTÚ. ČTÚ naše pokrytí na své mapě zobrazuje až s několika týdenním odstupem.

ČTÚ přitom hlásíme předem všechny základnové stanice 4G LTE vysokorychlostního internetu, které poprvé zapneme.  Komerční provoz 4G LTE spouštíme téměř okamžitě po instalaci, to znamená, že zákazníci mohou vysokorychlostní internet 4G LTE využívat. ČTÚ ale vede základnové stanice 2 měsíce v testovacím režimu a nezobrazuje je na své mapě pokrytí. Po ukončení tohoto testovacího režimu žádáme o udělení souhlasu s provozem, to obvykle obdržíme během 1-2 týdnů. Až po 5 až 6 týdnech ČTÚ považuje základnovou stanici s vysokorychlostním internetem 4G LTE v provozu a započte ji do jejich výpočtu pokrytí. Navíc mapa ČTÚ nezobrazuje skutečně naměřené pokrytí, ale jeho teoretický výpočet podle parametrů základnových stanic. Mapu pokrytí na našich stránkách ale ověřujeme opakovaným měřením."

Úvodní foto: ČTÚ


Komentáře