Data přes GSM – rychlost až 1,2 Mb/s

Provozovatelé mobilních sítí s technologií GSM se mohou radovat – nové technologie jim dovolí nabídnout svým uživatelům u datových přenosů výrazně vyšší přenosovou rychlost než tomu bylo dosud. Přitom právě relativně omezená propustnost sítí GSM vedla ke zvýšenému zájmu o sítě 3G, které ale pro provozovatele představují mnohem vyšší investiční náklady než je tomu v případě transformace GSM.Provozovatelé mobilních sítí s technologií GSM se mohou radovat – nové technologie jim dovolí nabídnout svým uživatelům u datových přenosů výrazně vyšší přenosovou rychlost než tomu bylo dosud. Přitom právě relativně omezená propustnost sítí GSM vedla ke zvýšenému zájmu o sítě 3G, které ale pro provozovatele představují mnohem vyšší investiční náklady než je tomu v případě transformace GSM.
První technologií, která umožňuje zvýšit datovou rychlost z dosavadních běžně dostupných 236 kb/s (EDGE, Enhanced Data Rates for GSM Evolution) na více než dvojnásobek, tedy 592 kb/s, je Dual Carrier EDGE. Tu druhou pak představuje EGRPS II, kdy uživatel může stahovat data rychlostí až 1,2 Mb/s, případně je uploadovat rychlostí až 473 kb/s. Obě jsou součástí iniciativy označované jako Edge Evolution.
“Cílem je přenést GSM do opravdového širokopásmového prostředí,“ říká Jeanette Fridbergová, ředitelka společnosti Ericsson Radio Networks.
Pro operátory přechod na rychlost 592 kb/s představuje jen minimální zásah do infrastruktury sáítě – jde v podstatě jen o softwarový upgrade. Nokia jej hodlá uvést na trh již po letošních prázdninách, Ericsson spíše ke konci tohoto roku. „Není kam spěchat, telefony v nejbližší době zřejmě k dostání nebudou,“ dodává Fridbergová, i když s tím představitelé firmy Nokia nesouhlasí a poukazují na nutnost software u operátoru předem dobře vyzkoušet.
Aby mohli takovou rychlost uživatelé využít, musí si nejdříve koupit nové přístroje GSM, které uvedené technologie budou podporovat. Podle některých výrobců jako Nokia či Sony Ericsson se ale na trhu objeví nejdříve v příštím roce.
Současnou podobu EDGE nasadilo podle sdružení více než 200 operátorů Global Mobile Suppliers Association. Vylepšená podoba EDGE může podle pozorovatelů sehrát významnou roli v zemích, kde 3G sítě nejsou tak rozvinuty, a také může mít vliv na zlevnění služeb sítí 3G.


Komentáře