Dramatické snížení cen za cloudová úložiště slibuje IBM

IBM využilo v cloudovém úložišti vedle SSD a harddisků vůbec poprvé i páskové jednotky – vše pod jedním adresním jménem. Výrazně to prý snižuje cenu za ukládání, aniž by uživatel musel volit výkonnostní kompromis.

Dramatické snížení cen za cloudová úložiště slibuje IBM


Jak se zdá, v novém světě cloudového ukládání je místo i pro pásková úložiště. Dokonce mohou tyto „archaické“ prostředky v určitých ohledech hrát klíčovou roli.  Kombinací s dalšími technologiemi totiž mohou přinést nižší náklady – a na to dnes slyší mnohé firmy.

Na své konferenci Edge, konané tento týden v Las Vegas, IBM prezentuje preview archivační technologie, která zahrnuje všechny úložné vrstvy – počínaje serverových flash cache systémů až po pásky, přičemž data se přesouvají podle aktuální potřeby na tu nejlepší a cenově nejefektivnější vrstvu.  

Systém Project Big Storage tak vytváří jednotný pool úložných prostředků dostupných pod jedním jménem, v rámci kterého mohou uživatelé administrovat svá data třeba až na úroveň jednotlivých adresářů, aniž by se zajímali, kde jsou vlastně fyzicky umístěné. Novinka zahrnuje jak souborová, tak objektová úložiště.

Big Storage si firmy mohou nainstalovat jak u sebe ve vlastní infrastruktuře, tak jej mohou využít jako cloudovou službu, anebo mohou oba přístupy kombinovat (tedy jako hybridní). IBM tvrdí, že dokáže nabídnout vyšší úroveň úložných služeb, než mají zavedení provideři, jako je například Amazon nebo Google, a to za nižší cenu.  

Klíčem k cenové výhodnosti má podle provozovatele být použití páskových jednotek, na které se IBM dlouhodobě zaměřuje a které budou pro vícevrstvé cloudové úložiště použité vůbec poprvé. Zajímavostí je, že i samotné pásky budou mít různou úroveň – z některých půjde získat data v řádu minut, u jiných to budou hodiny.

Project Big Storage mimo jiné slibuje, že se sníží ceny, za které se využívají cloudová úložiště a navíc prý cenu budou lépe predikovatelné. Ačkoliv nejsou k dispozici žádné jednoduché vzorce pro výpočet nákladů na úložiště vzhledem k tomu, že data se budou přemísťovat napříč různými vrstvami storage, uživatelé budou vidět aktuální cenu za využité služby.

V současné době jde novinka do takzvaného pilotního prověřování, které bude trvat několik měsíců. Poté by se měl Big storage stát součástí cloudové nabídky IBM Cloud Marketplace a BlueMix.

Úvodní foto: © animind - Fotolia.com


Komentáře