Edge konečně porazil Chrome i Firefox

Prohlížeč Edge se, zdá se, osvědčil jako kvalitní blok proti phishingu a tzv. SEM malwaru (socially-engineered malware), tedy osobněji cíleného škodlivého softwaru. Podle bezpečnostní společnosti NSS Labs si v tomto ohledu stojí lépe než Chrome či Firefox.

Edge konečně porazil Chrome i Firefox


Edge při testech automaticky přímo v prohlížeči zablokoval 92 % pokusů o phishing a zabránil 100 % veškerých SEM – ty nabývají nejrůznějších podob (od pochybných odkazů na sociálních sítích až po falešné chybové hlášky přímo na prohlížených webech), vždy se však uživatele snaží přimět stáhnout škodlivý kód.

Pro srovnání, Chrome zablokoval jen 74 % phisingových a 88 % SEM útoků, a Firefox dokonce jen 61 %, respektive 70 %.

Prohlížeč od Microsoftu si podle NSS vedl nejlépe i ve včasnosti blokování útoků. Při testování útoků SEM zablokoval téměř každý (99,8 %) nový útok už v zárodku, Chrome a Firefox byly v tomto ohledu výrazně méně úspěšné, dostaly se na blokaci 75 %, respektive 54 % zbrusu nových útoků.

Ani dlouhodobě vynikající výsledky na poli bezpečnosti však prohlížeči Edge příliš nepomáhají navyšovat svůj tržní podíl. V září s ním pracovalo jen 5 % uživatelů, mezi těmi, kteří používají Windows 10, se dostal jen na 17 % a od svého představení v létě 2015 tato čísla postupně klesají a letošní září bylo pro Edge tím vůbec nejhorším. Oproti tomu s Chromem pracuje už 60 % uživatelů.

Pro zajímavost dodejme, že v NSS měřili rovněž anti-phishingové dispozice systémů Chrome OS a Windows 10 S, založených na Chromu, respektive Edge. Mezi nimi však „výraznější rozdíly nenašli“.

Úvodní foto: Microsoft, Computerworld.com


Komentáře