Evropská rada hlasovala pro porušení internetové neutrality

Členské státy EU odhlasovaly, že trafik určitých „speciálních“ internetových služeb by v budoucnu mohl mít prioritu před trafikem ostatních služeb. Návrhem se nyní bude zabývat Evropská komise a Evropský parlament.

Evropská rada hlasovala pro porušení internetové neutrality


V březnu minulého roku Evropská komise hlasovala o balíku reforem, které představila bývalá komisařka Neelie Kroesová. Tento balík mimo jiné obsahoval právní normy, které zakazovaly poskytovatelům internetu blokovat nebo zpomalovat konkurenční internetové služby, což je v souladu s principem internetové neutrality.

Zástupci většiny členských států v Evropské radě však nyní odhlasovali návrh na změnu těchto pravidel, díky které by bylo možné přidělit trafiku určitých „speciálních“ služeb prioritu.

Odhlasované memorandum neobsahuje konrétní služby, které je možné pod definici speciálních služeb podřadit. Návrh pouze uvádí, že pokud by se poskytovatelé rozhodli přiřadit určitým službám prioritu, museli by k nim zajistit určitý standard přístupu pro všechny uživatele.

Ne všichni v EU však s návrhem souhlasí. Více než sto členů Evropského parlamentu zaslalo Radě dopis, v němž ji obviňují z podkopávání principu internetové neutrality.

„Tyto návrhy jdou proti názoru Evropského parlamentu. Chceme mít v Evropě jasně definovaná pravidla týkající se internetové neutrality,“ stojí v dopise.

Jak pak dodala Marietje Schaaková ze Sdružení evropských liberálů a demokratů, jež je čtvrtou největší frakcí v Evropském parlamentu, „tento návrh může vést k tomu, že zájmy komerčních subjektů půjdou proti zájmům spotřebitelů, inovativních startupů a férové konkurenci.“ „Evropský parlament v minulosti opakovaně podporoval internetovou neutralitu a Rada by měla dělat to samé,“ řekla Schaaková.

Návrh Evropské komise bude nyní projednávat Evropská komise a Evropský parlament.

Úvodní foto: Fotolia © mindscanner


Komentáře