Facebook chce k síti připojit další miliardy lidí

Generální ředitel Facebooku Mark Zuckberg prohlásil, že jeho společnost spolu se šesti dalšími partnery hodlá k internetu připojit další 4 miliardy uživatelů.

Facebook chce k síti připojit další miliardy lidí


Společnosti Facebook, Samsung Electronics, Qualcomm, Ericsson, Nokia, MediaTek a Opera Software, majoritní hráči na mobilních trzích a souvisejících technických segmentech, se spojily a vytvořily pracovní skupinu internet.org. Ta se pokusí pomoci všem rozvíjejícím se ekonomikám zlevnit přístup na web efektivnějším využíváním a poskytováním dat v Internetu. Skupina přijme i další společnosti, které budou mít zájem se k jejich misi připojit.

„V rozvíjejících se zemí existující obrovské bariéry, které zamezují rozšíření konektivity a oddělují místní ekonomiku od vědomostí dostupných (ať už zdarma či za peníze) v Internetu,“ prohlašuje Mark Zuckerberg. „Internet.org je globálním partnerstvím, které překoná všechny tyto překážky, včetně zpřístupnění Internetu všem, kteří si jej nyní nemohou dovolit.“

Podle zakladatele a ředitele Facebooku, největší sociální sítě na světě, jeho společnost již investovala přibližně jednu miliardu dolarů do komunikační infrastruktury s vizí rozšíření přístupu k internetu a plánuje investovat dále. Podle jejích odhadů nyní k internetu přistupuje pouze 2,7 miliardy lidí – něco více než jedna třetina světové populace – a situace se zlepšuje o méně než 9 procent ročně. Vlastní Facebook nyní mezi své uživatele počítá 1,15 miliardy jedinců, kteří se připojují každý měsíc, další růst už ale naráží na limit daný nedostatečným rozšířením internetu.

Přibližně 5 miliard lidí má nějaký mobilní telefon, ale v naprosté většině případů to není chytrý telefon a jejich uživatelé si ani nemohou dovolit nějaký datový tarif. Skupina internet.org bude v projektu postupovat různými směry a způsoby, bude se snažit rozšiřovat konektivitu díky svým vztahům s mobilními operátory, vládami i univerzitami a neziskovými organizacemi.

Internet.org ukazuje, jak vzrostly ambice 29letého zakladatele Facebooku. Od malého sociálního webu vyvinutého v jeho kolejní místnosti v roce 2004 se jeho produkt změnil na obrovskou sociální síť propojující více než miliardu uživatelů (tento „milník“ byl překonán v loňském roce).

Na prohlášení nazvaném „Konektivita je lidským právem“, které bylo vyvěšeno na jeho profilu na Facebooku, je shrnuta jeho vlastní motivace: „Soustředil jsem se tímto směrem, protože věřím, že je to jedna z největších výzev naší generace.“

Naznačil také možnou změnu obsahu Facebooku. „Tady používáme Facebook pro sdílení novinek a pro spojení s přáteli, ale v budoucích pokrytých oblastech se budou moci rozhodovat o svých vládách a organizovat je, zpřístupňovat zdravotní péči či se prostě jen spojit s rodinami, které se neviděly 15 let.“

zdroj: wsj.com

Úvodní foto: © FotolEdhar - Fotolia.com


Komentáře