Facebook odpískal projekt poskytování internetu z dronů

Šířit internetový signál prostřednictvím dronů se zdá zatím jako neefektivní. Konkurence -- jako třeba balóny od Googlu -- je veliká.

Facebook odpískal projekt poskytování internetu z dronů


Facebook ustupuje od záměru šířit internetový signál prostřednictvím dronů. Projekt Aquila, ohlášený poprvé v roce 2014, pohořel na snaze udržet stroje ve vzduchu po dostatečně dlouhou dobu.

Namísto vývoje vlastního systému se tak Facebook v oblasti distribuce internetového signálu spojuje se společností Airbus. Aktuální rozhodnutí mimo jiné znamená uzavření vývojářského centra v britském Bridgewateru, kde na technologii pracovali.

„Je úžasné vidět přední společnosti leteckého průmyslu, že do technologie investují také. Včetně vývoje letounu schopného pohybovat se v enormních výškách. I s ohledem na tuto skutečnost jsme se rozhodli ukončit vlastní vývoj,“ uvedl Yael Maguire, vrchní inženýr Facebooku.

Letoun projektu Aquila měl rozpětí křídel srovnatelné s Boeingem 737 a vážil jako rodinný automobil. Přes den byl poháněný solární energií, v noci z baterie. Během testů se však ve vzduchu dokázal udržet jen devadesát minut.

Snahy Facebooku navíc zaostávaly za konkurencí, konkrétně Projektem Loon v režii týmu X spadajícího pod mateřskou společnost Googlu Alphabet, který zamýšlí šířit signál prostřednictvím létajících balonů.

Podle autorů už balony během testů nalétaly přes 24 milionů kilometrů, přičemž nejdelší let trval skoro 190 dní. V loňském roce balony například pomáhaly šířit internetový signál v hurikánem stiženém Portoriku.

 

Úvodní foto: Facebook, Computerworld US


Komentáře