Facebook testuje vysokorychlostní internet poskytovaný z dronů

Facebook otestoval technologii, která má pomocí uskutečnit její strategický plán - vysokorychlostní rozvod internet prostřednictvím dronů létajících ve velké výšce. Otestovala pro tyto účely přenos dat rychlostí desítek gigabitů za sekundu.

Facebook testuje vysokorychlostní internet poskytovaný z dronů


Drony Facebooku -- Aquila -- by mohly síťové spojení šířit do odloučených lokalit z výšky mezi 18 a 27 kilometry. Pro potřeby dronů firma otestuje dosah signálu mezi 30 a 50 kilometry a zvýší rychlost přenosu na 30 Gb/s.

V testech Facebook využil frekvenci, jíž se přezdívá E-band, tedy E-pásmo; jde o skupinu milimetrových vlnových délek v rozmezí 60 a 90 GHz. Takový signál je schopný přenášet širokopásmová data, ale snadno podléhá zeslabení kvůli vzdálenosti, mlze, dešti či fyzickým překážkám. Dosud se tak používal pouze na krátké přenosy.

Facebook pro přenos dat mezi oblastmi Malibu a Woodland Hills použil vysílací šedesáticentimetrovou parabolickou anténu. Šlo o vzdálenost 13 kilometrů, tedy na poměry zmíněné technologie úctyhodnou vzdálenost.

Během testování se inženýrům zpočátku dařilo data odesílat rychlostí mezi 100 Mb/s a 3 Gb/s. To jim umožnilo sesbírat důležitá data v různém počasí, popsal Facebook v příspěvku na svém blogu.

Za účelem odzkoušení technologie Facebook zabudoval mnoho vlastních komponentů na přenos mikrovln do výsledného systému, který pro příjem signálu využíval více než metrovou parabolu.

Klíčová byla hlavně přesnost; pokud by byl signál jen o dvě desetiny stupně mimo, podíl přijatého signálu by se snížil o celou polovinu.

K dosažení přenosové rychlosti kolem 20 Gb/s muselo být nastavení paraboly téměř perfektní: zapotřebí byla odchylka méně než 0,07 stupně, napsal Facebook.

Dosažená vzdálenost je významná a již nyní využitelná pro point-to-point systémy; umožní dosáhnout výrazně vyšší přenosové rychlosti než v současnosti.

Zdánlivý úspěch však ani zdaleka není dokonalý: vize firmy, tedy internet poskytovaný drony, se nemůže s touto  technologií ještě prozatím uskutečnit.

Dalším krokem je otestování systémů typu země-vzduch, které mají přenášet data do letadla Cessna pomocí transceiveru na jeho palubě.

Testování podobného systému, operujícího v rychlosti 20 Gb/s a ve výšce až 6 kilometrů, již započalo. V roce 2017 Facebook plánuje zvýšit rychlost přenosu na 40 Gb/s jak z, tak do letadla.

„Stále máme několik problémů týkajících se konektivity a techniky, a ty musíme vyřešit, než bude technologie zcela připravená k použití,“ uzavírá Facebook.

Úvodní foto: Facebook, Computerworld US


Komentáře