Facebook upozorní na přátele v blízkosti

Uživatelé sociální sítě Facebook budou již brzy moci přijímat ve své mobilní aplikaci informace o tom, kteří jejich přátelé se právě nacházejí poblíž.

Facebook upozorní na přátele v blízkosti


Funkce s názvem „Nearby Friends“ nebude zapnuta automaticky, ale každý uživatel bude muset dát Facebooku výslovné povolení na její zapnutí. Pokud tak učiní, aplikace bude polohu uživatele sledovat neustále – nejen tehdy, když budou přihlášeni do Facebooku. Společnost plánuje novou funkci představit v následujících několika měsících, přičemž uživatelé mobilní aplikace budou dotázáni, zda si ji povolí, či nikoliv.

Funkci již nyní kritizují zástupci organizací, které se zabývají ochranou soukromí uživatelů. Chris Conley z American Civil Liberties Union of Northern California uvedl, že Facebook by měl uživatele opravdu názorně upozornit na to, jaké důsledky bude zapnutí funkce mít. Jeffrey Ceshter z Centra pro digitální demokracii pak dodal, že jeho organizace požádala americkou Federální obchodní komisi (FTC), aby se na Nearby Friends blíže podívala.

Mluvčí Facebooku uvedla, že uživatelé budou po zapnutí funkce dostávat pravidelná upozornění o tom, jací přátelé se právě nacházejí v jejich blízkosti, a společnost o funkci diskutuje jak s FTC, tak i s dalšími regulátory. Facebook díky Nearby Friends vstupuje na nový trh aplikací typu Tinder (umožňuje nezávazné randění s lidmi, kteří jsou právě v blízkosti uživatele), Foursquare či Radar. Konkurenční sociální síť Twitter testuje od prosince funkci, které uživatelům umožňuje zjišťovat, kteří uživatelé v jejich blízkosti právě tweetují.

Facebook již krátce testoval funkci podobnou Nearby Friends v červnu 2012, avšak rychle s tím přestal poté, co se o tom informace objevily v médiích. Mluvčí společnosti tehdy uvedla, že šlo o pouhý experiment. Tentokrát funkce Nearby Friends vznikla díky startupu Glancee, jenž Facebook koupil v roce 2012. Podle Andrea Vaccariho, bývalého šéfa Glancee, musely být při vývoji Nearby Friends překonány dva problémy: aby uživatelé nebyli zahlceni příliš mnoha upozorněními, a aby aplikace příliš nevybíjela baterii telefonu.

Jelikož uživatelé Facebooku mají mezi přáteli také spolupracovníky a členy rodiny, Vaccari nechtěl, aby se jim objevilo upozornění vždy, když někdo přijde domů nebo do práce. Jeho tým proto vyvinul algoritmus, který se učí o vztahu k jednotlivým přátelům a omezuje jejich upozornění. „Vliv na baterii je proto minimální,“ uvedl Vaccari s tím, že v rámci upozornění není zobrazena konkrétní poloha uživatele, ale jen přibližná. Uživatel poté může povolit sdílení svého konkrétního umístění s daným přítelem. Podle Vaccariho se tak funkce bude hodit například při setkávání na zaplněných místech, jakými jsou třeba koncerty.

 

Úvodní foto: © Creativa - Fotolia.com


Komentáře