Facebook zachytává 99 % příspěvků teroristů

Zapojení umělé inteligence a automatismů do potírání příspěvků velebících terorismus přináší své ovoce, tvrdí Facebook. Své procesy však nadále zdokonaluje.

Facebook zachytává 99 % příspěvků teroristů


Podle Facebooku už 99 % odstraněného materiálu souvisejícího s Al-Káidou nebo tzv. Islámským státem firma detekovala sama, zbylé procento nahlásili uživatelé. Šéf společnosti Mark Zuckerberg však připouští, že na systému je třeba nadále pracovat.

V současnosti se Facebook stále spoléhá zejména na kombinaci lidských kontrolorů a softwaru, aby potvrdil, které příspěvky mají být odstraněny, prim už však hrají automatizované systémy. Ty jsou díky „digitálním otiskům prstů“ schopné například zapamatovat si, jaké závadné fotografie už byly v minulosti odstraněny a odstranit je automaticky znovu, jsou-li repostovány.

Díky tomuto „značkování“ údajně zmizelo 83 % závadného obsahu do jedné hodiny, některé fotografie dokonce uživatelé nemohli vůbec zveřejnit. Facebook však pracuje také na softwaru, který bude schopný odhalit závadné texty, a to na základě analýzy nejrůznějších faktorů, jako je například četnost využití určitých slov či frází.

Facebook se v tomto soustředí hlavně na aktivity Al-Káidy a ISIS, které dle něj aktuálně představují „největší globální hrozbu“, přičemž začlenit do svého cenzorského záběru i případné další organizace prý nebude nijak jednoduché.

„Systém pro identifikaci obsahu jedné teroristické skupiny nemusí fungovat na jinou. Kvůli jazykovým a stylistickým odlišnostem v jejich propagandě,“ uvádí Brian Fisham, facebookovský šéf protiteroristické sekce.

„Věříme však, že časem budeme schopni zodpovědně a efektivně záběr našich systémů rozšířit i na regionální teroristické organizace.“ Facebook je přitom v tomto boji i pod tlakem vlád. Britská premiérka Theresa Mayová už dříve naznačila, že technologické společnosti mohou být sankciovány, pokud se jim nebude dařit teroristický obsah včas eliminovat.

V Německu tuto možnost dokonce od října připouští nový zákon. Výše pokuty může dosáhnout až 50 milionů eur.

Úvodní foto: Fotolia © boygostockphoto


Komentáře