Facebook zahrne do projektu Libra i další měny

Odstup klíčových partnerů přiměl Facebook k zásadním změnu v projektu digitální měny Libra. Bude inkluzivnější.

Facebook zahrne do projektu Libra i další měny


Facebook mění své plány týkající se jeho vlastní kryptoměny Libra. Související digitální peněženka má být nově kompatibilní též s digitálními měnami vydávanými centrálními bankami. Jinými slovy, Libra nebude jediným prostředkem digitálních transakcí zprostředkovávaných Facebookem, ale jen jedním z mnoha. Alespoň dle informací magazínu Bloomberg.

Ten spekuluje, že za rozhodnutím může být odliv prvotních partnerů, kteří poté, co Facebook kvůli Libře musel čelit kritice vlády, začali z projektu vycouvávat. Z původních 28 členů Libra Asociace jich zůstalo 22, přičemž odstoupivší členové nejsou malí hráči – PayPal, Visa, Mastercard, eBay, Stripe a Mercado Pago a Brooking Holdings. Zdrženlivý začal být v lednu také Vodafone, byť jmenované firmy budoucí spolupráci nevylučují.

Facebook od začátku tvrdí, že projekt Libra má profitovat z reklamy, nikoliv z využívání osobních dat uživatelů, přesto musí čelit kritice právě v souvislosti s možnými riziky týkajícími se ochrany soukromí. James Wester z analytické a marketingové společnosti IDC proto jistý distanc partnerů chápe:

„Myslím, že uvedení Libry s Facebookem coby jeho tváří, nezvládli a tlak úřadů se dal očekávat.“ Tlak dle něj přitom vycházel nejen z antipatií vůči Facebooku, původ mohl mít i v nedostatečném pochopení kryptoměn a jejich fungování.

Myšlenka na digitální měnu spadající pod centrální bankovní systém a krytou oficiální měnou se mezitím začala rozvíjet na vládní úrovni v řadě zemí po celém světě.

„Facebook a Libra měli být inkluzivní už od počátku,“ hodnotí Avivah Litanová z analytické společnosti Gartner. „Jejich prvotní přístup lidi znervózněl a působil dojmem, že se snaží převzít funkci světového finančního systému vytvořením vlastní měny.“

Plán zahrnout do projektu i další měny je dle Litanové konzervativnější a srozumitelnější jak pro vládu, tak pro firmy i běžné uživatele. „Dávají lidem možnost používat měnu dle vlastního výběru a například firmy tak nebudou muset mít několik různých účtů pro každou měnu zvlášť.“

Úvodní foto: Adobe Stock


Komentáře