Firefox 2.0 se chystá do důchodu, jak to bude s Thunderbirdem?

Společnost Mozilla plánuje vydat do konce roku ještě dva bezpečnostní updaty oblíbeného internetového prohlížeče Firefox 2.0. Potom jeho podpora nejspíš skončí.Společnost Mozilla plánuje vydat do konce roku ještě dva bezpečnostní updaty oblíbeného internetového prohlížeče Firefox 2.0. Potom jeho podpora nejspíš skončí.

„Začínáme konzultovat komunitu vývojářů, abychom získali feedback,“ řekl ředitel Firefoxu Mike Beltzner ještě před stanovením konečného termínu ukončení vývoje Firefoxu 2.0. Pokud všechno půjde podle plánu, poslední update starší „ohnivé lišky“ bude Firefox 2.0.0.19. Aktuální sestavení 2.0.0.17 bylo uvolněno minulý měsíc, když opravovalo 14 zranitelností.

Mozilla se chystá podporovat starší verzi prohlížeče ještě šest měsíců poté, co jej nahradila nová verze. Firefox 3.0 byl odhalen v polovině června a krátce na to Mozilla oznámila, že ukončí záplatování Firefoxu 2.0 do konce roku. Mike Beltzner ve středu tuto informaci potvrdil.

Beltzner také poznamenal, že většina uživatelů Firefoxu 2.0 využila možnosti automatického upgradu na Firefox 3.0. Automatický upgrade na novou verzi prohlížeče se uživatelům začal nabízet před dvěma měsíci. „V současné době používají dvě třetiny uživatelů Firefox 3.0 a více než 50 % uživatelů akceptovalo první nabídku na konci srpna,“ uvedl Beltzner ve zprávě, která se objevila ve středu na stránkách Mozilly.
Nenechte si ujít:
Mozilla experimentuje se vzhledem a novými funkcemi Firefoxu

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Mozilla vydala nové verze Firefoxu 3.0 i 2.0

Opera 9.5 je k dispozici už i v mobilní verzi

Mobilní prohlížeče Safari a Opera jsou zranitelnější

Otázkou je, jak se ukončení podpory Firefoxu 2.0 projeví na vývoji poštovního klienta Thunderbird a dalších aplikací Mozilly, které rovněž využívají engine Gecko ve verzi 1.8.1. Thunderbird, který vyvíjí a spravuje samostatné oddělení společnosti Mozilla Messaging, je oproti Firefoxu ve vývoji verze 3 poněkud pozadu. Podle dřívějších vyjádření divize Mozilla Messaging by měla být první RC verze Thunderbirdu 3.0 dostupná někdy koncem ledna.

Verze 3.0 bude používat stejně jako Firefox 3.0 engine Gecko 1.9 a je tedy možné, že dojde k určitému urychlení vývoje poštovního klienta. Současná roadmapa vývoje Thunderbirdu 3.0 neuvádí po 18. listopadu, kdy dojde k zmražení kódu první betaverze, žádná data. Nicméně podle vyjádření Beltznera Thunderbird 2.0 ani straší verze enginu Gecko 1.8 ukončením podpory Firefoxu 2.0 podporu vývojářů rozhodně neztratí.


Komentáře