Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

První testy nové betaverze Firefoxu 3.0 prokázaly výrazný nárůst rychlosti oproti předchozím verzím i oproti konkurenčním prohlížečům. Někteří testeři mluví o dvojnásobném zrychlení oproti Safari a trojnásobném oproti Internet Exploreru 7.0.První testy nové betaverze open source prohlížeče Firefox 3.0 prokázaly výrazný nárůst rychlosti oproti předchozím verzím i oproti konkurenčním prohlížečům. Někteří testeři mluví o dvojnásobném zrychlení oproti Safari a trojnásobném oproti Internet Exploreru 7.0.

Důvodem tohoto zrychlení jsou podle Mika Schroepfera, viceprezidenta Mozilly, stovky výkonnostních oprav a zlepšení, které byly během vývoje Firefoxu 3.0 udělány. Každá vydaná betaverze je podle něj proto rychlejší než ta předchozí.

První neoficiální testy, které srovnávají novou verzi Firefoxu 3.0 s Operou, Safari od Apple a Internet Explorerem od Microsoftu ukazují zajímavá fakta. Například podle testera Percyho Cabella, který poslal své výsledky na blog Mozilly, je Firefox 3.0 beta 4 o 53 % rychlejší než Opera 9.5 beta, zhruba dvakrát rychlejší než Safari a dokonce trojnásobně rychlý než Internet Explorer 7. Test byl proveden na SunSpider benchmarku, který testuje výkonnost při použití JavaScriptu.

Schroepfer se ovšem nechtěl nechat zatáhnout do řešení výsledků benchmarků a místo toho spíše mluví o tom, jakým směrem má tento open-source projekt mířit. Podle něj nejde o to zvítězit v nějakých testech, ale soustředit se na běh náročných a komplexních webových aplikací, jako je třeba Zimbra od Yahoo.

Webové aplikace jsou dnes mnohem komplexnější než před nějakými pěti lety, říká Schroepfer. Důležité je umožnit wendesignérům dělat takovéto aplikace s vědomím, že Firefox si s nimi bez problémů poradí. Změn, které mají vliv na výkonnost systému, bylo podle Mika Schroepfera více než 400 a jedná se například o optimalizované dekódování obrázků ve formátu JPG, kompletně přepracovaný JavaScript engine i celý způsob renderování obrázků a textů v jádru Firefoxu. Také uživatelům Mac OS X přinese nový Firefox rychlejší vykreslování stránek.

Zvýšení rychlosti Firefoxu je důležité také pro mobilní trh, který Mozilla teprve začíná objevovat. Zde se používají zařízení s výrazně menším výkonem a vyšší rychlost prohlížeče může značně pomoci. Opera se používá v mobilních telefonech, Internet Explorer v přístrojích s Windows Mobile a Safari v iPhone, ale Firefox si na tento trh musí svoji cestu ještě vybojovat.
Nenechte si ujít:
Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna

Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Firefox 3.0 dramaticky snižuje nároky na paměť

Firefox má téměř 30% podíl na evropském trhu

Internet Explorer 8 Beta 1 je údajně těsně před vydáním

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Google a Firefox bojují proti phishingu

Podle Schroepferových slov je cílem Mozilly zvyšovat výkon svého prohlížeče, a pomoci tak posunout webovou platformu směrem kupředu. Je dobře, že také ostatní výrobci internetových prohlížečů pracují na jejich rychlosti, uzavírá Schroepfer.

Zvýšení rychlosti prohlížeče není jedinou novinkou projevujícím se na jeho celkovém výkonu, protože nedávno Mike Schroepfer také potvrdil, že Firefox 3.0 dramaticky sníží nároky na operační paměť oproti verzi 2.0. Bližší informace o tom lze najít zde. Kromě testů rychlosti byly provedeny i testy Firefoxu 3.0 porovnávající jeho nároky na operační paměť a závěry lze najít v tomto článku.

Firefox 3.0 beta 4 je k dispozici ve 36 jazycích pro Windows, Mac OS X a Linux a je ke stažení ze stránek Mozilly. Detaily o něm a odkaz na download je k dispozici zde.


Komentáře