Firefox 3.6: Finální verze možná už za týden

Společnost Mozilla na konci minulého týdne uvolnila první Release Candidate verzi Firefoxu 3.6. Pokud se neobjeví závažnější problémy, mohla by se stát již verzí finální.


Firefox 3.6 RC1 opravuje skoro stovku chyb oproti páté betě, která byla uvolněna 17. prosince. Opravena byla i chyba pádu na stránkách Yahoo a byl také odebrán malý kousek kódu vlastněný Microsoftem, který by objeven víceméně náhodou a na nějž se vztahují licenční práva Microsoftu. Mozilla jej v poslední verzi Firefoxu musela nahradit svým vlastním.

Komentátoři spekulují, že RC1 by mohla být poslední zkušební verze Firefoxu 3.6 před jeho dokončením. Mozilla sice nespecifikovala, kolik RC verzí chce uvolnit, nicméně na její wiki je uvedena poznámka, že pokud vše půjde při testech hladce, mohla by být finální verze k dispozici brzy po ukončení fáze beta. Pokud toto bude pravda, dá se očekávat, že finální Firefox 3.6 by mohl být k dispozici již 18. ledna. Analogicky tomu bylo totiž i s uvolněním Firefoxu 3.5, kdy Mozilla vydala finální verzi 10 dní po uvedení Release Candidate. U Firefoxu 3.0 v roce 2008 bylo toto „okno“ dlouhé 13 dní.

Původně všem Mozilla počítala s uvedením RC1 Firefoxu 3.6 už na říjen 2009 a finální produkt měl být k dispozici o měsíc později. Nicméně vývoj se zdržel a pravděpodobně nutnost nahradit zmíněný kód Microsoftu vlastním, způsobila, že se testeři z řad široké veřejnosti nedočkali první Release Candidate verze ani před koncem roku 2009. Obdobný osud potkal i Firefox 3.5, kde došlo ke zdržením kvůli vývoji JavaScriptového enginu TraceMonkey a vývoj se tak protáhl o více než půl roku.

Mezi novinky ve Firefoxu 3.6 má patřit podpora škálovatelných „skinů“ pro prohlížeč, uvarování před starými doplňky, podpora pro nové CSS, DOM a HTML5 technologie, dále pro video přes celou obrazovku nebo např. pro Web Open Font Format (WOFF). Nový prohlížeč by měl také rychleji startovat, neboť někteří uživatelé Firefoxu 3.5 si stěžovali právě na pomalé nabíhání. Vyladěn byl i zmíněný engine TraceMoney, který by měl dále zrychlit zpracování JavaScriptu, který se využívá hlavně pro běh webových aplikací.

Co se týká stávajících doplňků, mělo by jich být podle vyjádření Mozilly s Firefoxem 3.6 kompatibilních asi 75 %.

Firefox 3.6 RC1 je ke stažení z webu Mozilly ve verzi pro Windows, Mac OS a Linux. Uživatelé beta verze pak budou na novou verzi přímo upozorněni.Komentáře