Firefox končí s podporou Windows 2000 a starších XP

Poslední verzí, které bude pracovat se zastaralými systémy Microsoftu, bude Firefox 12, který má být vydán v dubnu tohoto roku.

Firefox končí s podporou Windows 2000 a starších XP


Společnost Mozilla v pátek oznámila, že následující verze prohlížeče Firefox bude poslední, kterou bude možno nainstalovat na MS Windows 2000 a XP bez service packu. Společnost současně oznámila, že v dubnu také přestane vydávat bezpečnostní opravy pro 2 roky starý Firefox 3.6.

Firefox verze 13 již bude vyžadovat minimálně Windows XP SP 2. Podle plánu by měl být uveden 4. června a nahradit tak verzi 12, která je naplánována na 24. dubna. „Tato změna podpory nám umožní výrazně zlepšit výkon Firefoxu ve Windows, protože budeme využívat moderní systém kompilace,“ vysvětlila Moziila v pátek na svém blogu.

Nejedná se o žádný nečekaný krok, o podpoře dnes dvanáctiletých Windows 2000 se diskutuje již několik let a před dvěma měsíci se ředitel Firefoxu Asa Dotzler snažil záměry Mozilly alespoň naznačit. „Naši vývojáři nemohou využívat funkcí nového kompilátoru ve Visual Studiu 2010 a mají plné ruce práce, aby dosáhli veškeré funkcionality na všech verzích operačního systému Windows. Podstatně to zpomaluje i nasazení podpory důležitého protokolu SPDY,“ řekl Dotzler v lednu. „Naši uživatelé díky přechodu na moderní kompilátor získají rychlejší Firefox.“

SPDY je protokol navržený Googlem, který má umožnit rychlejší a bezpečnější načítání webových stránek. Mozilla přidala podporu SPDY do Firefoxu ve verzi 11, která byla uvedena 13. března. Jakmile Mozilla přejde k vývojářskému nástroji Visual Studio 2010, nebude moci kompilovat programy pro staršé verze Windows, vysvětloval Dotzler. Mozilla ale není první, kdo opouští staré koráby Windows. Microsoft je opustil již před několika lety. Konkrétně Windows 2000 v roce 2010, Windows XP dokonce v roce 2004 a Windows XP SP1 v roce 2006.

Jedinou podporovanou verzí XP je SP3, pro kterou nabízí Microsoft i bezpečnostní opravy prohlížeče Internet Explorer 6. Mozilla doporučila uživatelům systému Windows XP aktualizovat na service pack 3, který je k dispozici zdarma. Uživatelé Windows 2000 už ale mají smůlu. Dotzler jim proto radí buď přejít na novější verzi Windows, nebo se poohlédnout po konkurenci. Pokud používáte Windows 2000 a nemůžete do počítače nainstalovat novější verzi, zkuste například Operu, která vám stále může nabídnout své služby,“ řekl Dotzler v pátek.Komentáře