Firefox překonal další významný milník: 25% podíl na trhu

Podle informací od společnosti NetApplication překonal open source browser Firefox další významný milník, kterým je dosažení čtvrtinového podílu na globálním trhu webových prohlížečů.


Vince Vizzaccaro, výkonný vice prezident kalifornské společnosti Net Application, která se zabývá globálním monitoringem internetu, potvrdil, že k překonání 25% hranice došlo v prvním listopadovém týdnu a Firefox nyní používá jeden ze čtyř lidí, což je obrovský úspěch. Vizzaccaro říká, že když Firefox před pěti lety začínal, přišlo mu, že by byl pro něj úspěch i podíl 10 % na trhu, což se ovšem Firefoxu podařilo překonat již v březnu 2006.

Dosažení 25% podílu není ovšem příliš velkým překvapením, protože již v říjnu se podíl Firefoxu pohyboval lehce nad 24 % a získání čtvrtinového podílu na trhu může být pro Mozillu příjemným dárkem k pátým narozeninám Firefoxu. Asa Dotzler, komunitní koordinátor Mozilly, k tomu říká, že před uvolněním Firefoxu 1.0 lidé zainteresovaní do tohoto projektu říkali, že je nutné získat podíl alespoň 5 %, protože jinak toto snažení nemá smysl. Po té, co byl tento cíl dosažen, Mozilla ho posunula dále a s přiblížením se k 20procentnímu podílu byl již s Firefoxem podle Dotzlerových slov obeznámen každý, kdo věděl, co to prohlížeč je. Např. v Evropě je Firefox velmi populární a v některých státech je jeho podíl i nad 50 %.

Nicméně v poslední době musí Firefox čelit intenzivní konkurenci prohlížeče Chrome, který se soustředí hlavně na uživatele, odcházející od Internet Exploreru a pokud bude Chrome růst dále tak rychle jako doposud, mohl by již v březnu 2010 dosáhnout podílu 5 %, což je o půl roku dříve, než plánoval Google. Dalším milníkem pro Google je dosáhnout 10% podílu v roce 2011. Naopak Opera z tohoto soupeření již pomalu vypadává, neboť její podíl na desktopech dlouhodobě stagnuje a výrazných nárůstů zaznamenává jen na mobilních telefonech. Safari pak roste hlavně díky zvyšování popularity počítačů od Applu, kde je tzv. defaultním prohlížečem.

Souboj browserů o uživatele bude v následujících letech poměrně náročný, protože ti uživatelé, kteří se o výběr prohlížeče zajímali, si v řadě případů svého favorita již vybrali a existuje zde velmi velká skupina, která typ prohlížeče vůbec neřeší a také firmy, jež preferují z důvodu kompatibility Internet Explorer a ty bude poměrně obtížné přesvědčit o změně, protože k ní pravděpodobně nevidí důvod. Určitý posun mohou přinést Windows 7 s možností výběru prohlížeče dle preferencí uživatele, nicméně na vyhodnocení jejich vlivu bude nutné ještě nějakou dobu počkat.Komentáře