Gartner: Boom plateb pomocí mobilu před námi

Převody peněz a platby pomocí mobilních telefonů budou mezi deseti nejdůležitějšími aplikacemi pro mobily do roku 2012, tvrdí nezávislá analytická společnost Gartner.


Převody peněz pomocí mobilu jsou na prvním místě žebříčku, předstihly služby pro určování polohy, vyhledávání a prohlížení internetu. Již teď jsou v některých zemích oblíbené a budou lákat stále více uživatelů, tvrdí Sandy Shen, ředitelka výzkumu v oddělení Mobile Devices and Consumer Services firmy Gartner.

"Pro osoby, které nemají bankovní účet, je to dobrý způsob, jak mít přístup k finančním operacím", dodává.

Platby mobilním telefonem obsadily v žebříčku společnosti Gartner šesté místo a budou se uplatňovat na rozvíjejícím se trhu i na již rozvinutém trhu, kde přináší další možnost jak platit, tvrdí Shen.

Využití služby NFC (Near Field Communication), která je na sedmém místě žebříčku, bude součástí zmíněných operací. Tato technologie dovoluje uživatelům platit za zboží pomocí telefonu vybaveného NFC a jeho umístěním před čtečku.

Mobily budou samozřejmě také využívány k ověření on-line transakcí a to zasláním hesla na mobilní telefon, podotýká Shen, nebo přímo jejich vytvořením v telefonu.    

Celosvětový počet uživatelů mobilních telefonů je velkým lákadlem. Dalším plusem je to, že mobil nosí většina uživatelů stále u sebe, říká John Ahlberg, mluvčí firmy Todos, která vydala pro iPhone aplikaci, pomocí níž se potvrzují transakce, a uzavřela dohodu s výrobcem čipových karet, společností Oberthur Technologies.

Nicméně platby nebo převody peněz pomocí mobilního telefonu přináší mnoho rizik, hlavně ohrožení bezpečnosti, potvrzuje Shen. Fakt, že data jsou přenášena bezdrátově, přináší novou formu rizika oproti tradičním platbám kartou, dodává.

Pokud mají mít mobilní platby úspěch, je důležité, aby se uživatelé cítili bezpečně a spokojeně při jejich využívání, podotýká Ahlberg.

Zbylé aplikace ze žebříčku společnosti Gartner "Top 10 Consumer Mobile Applications for 2012" jsou (seřazeny podle umístění): služby pro určování polohy, vyhledávání, prohlížení internetu, monitorování zdraví, reklama, instant messaging a hudba.Komentáře