Google byl špehováním ze strany NSA šokován, stěhuje se pryč z Ruska

Google podle Erica Schmidta od té doby, co se na internetu objevily informace o špehování firem ze strany NSA, tvrdě pracuje na ochraně dat svých uživatelů. Zároveň přesouvá inženýry z Ruska pryč.

Google byl špehováním ze strany NSA šokován, stěhuje se pryč z Ruska


 

Ředitel společnosti Googlu Eric Schmidt tvrdí, že špehování NSA a dalších vládních agentur poškodilo pověst amerických technologických firem „na několika úrovních“ - například Evropané v současné době nevěří tomu, že americké technologické společnosti jsou schopné uchránit jejich soukromá data. Schmidt to uvedl při svém pátečním projevu v libertariánském think tanku Cato Institute.

Schmidt uvedl, že zjištění, podle kterého britská špionážní služba měla napíchnuta přímo datová centra Googlu, pro něj bylo naprosto šokující. I když si totiž inženýři Googlu dokázali představit, že trafik lze odposlouchávat pomocí poměrně složitých metod, „fakt, že to dělali takto napřímo...byl pro nás opravdu šokující,“ uvedl Schmidt.

Google se proto rozhodl investovat spoustu peněz do ochrany svých systémů a mimo jiné začalal používat 2048bitové šifrování svého trafiku. „Interní systémy jsme poměrně masivním způsobem zašifrovali,“ řekl Schmidt. „Podle názorů expertů nelze toto šifrování prolomit během jednoho lidského života jakýmkoli způsobem. Uvidíme, zda je to opravdu pravda.“

Schmidt publiku řekl, že nejbezpečnějším místem pro ukládání důležitých dat jsou samozřejmě služby Googlu.

„Nikde jinde to tak bezpečné není,“ řekl Schmidt a upozornil na funkci v prohlížeči Chrome, která umožňuje uživatelům pohybovat se volně na internetu bez nutnosti bát se o jejich soukromí. Chris Soghoian z Amerického sdružení pro občanská práva však poukázal na to, že inkognito režim prohlížeče Chrome uživatele před vládami různých států světa neochrání. Schmidt k tomu podotkl, Google musí data o uživatelích řadu let uchovávat ze zákona a je povinen je vydávat na soudní příkaz.

Současným předseda správní rady Googlu dále uvedl, že jak Google, tak Apple, pracují „velmi, velmi tvrdě“ na zabezpečení svých mobilních operačních systémů.

Někteří analytici následně poukázali na to, že samotný Google o svých uživatelích shromažďuje velké množství dat. Jak však uvedl Schmidt, tato data jsou nezbytná ke zlepšení služeb Googlu a jeho společnost v minulosti již několikrát „odpískala“ nové služby kvůli obavám z ochrany soukromí uživatelů.

Nezávisle na pátečních vyjádřeních Schmidta Google dnes uvedl v tiskovém prohlášení, že přesouvá své inženýry z Ruska. Není zatím jasné, kolika lidí se tento krok dotkne. Podle expertů je důvodem schválení zákona v červenci tohoto roku, který nařizuje internetovým společnostem ukládat osobní data o ruských občanech přímo v této zemi.

Úvodní foto: © rvlsoft - Fotolia.com


Komentáře