Google Chrome používá už skoro třetina uživatelů, popularita Exploreru klesá

Google Chrome se v srpnu přiblížil k hranici třicetiprocentního uživatelského podílu. A od okamžiku, kdy se Internet Explorer před pár lety zbavil konkurence v podobě Netscapeu, jeho dominanci mezi internetovými prohlížeči žádný jiný takto vážně neohrožoval.

Google Chrome používá už skoro třetina uživatelů, popularita Exploreru klesá


Podle statistik společnosti Net Applications se průměrný uživatelský podíl Chromu v srpnu pohyboval na hranici 29,5 %, což je vyjádřením procenta všech uživatelů, kteří ve sledované době přistupovali na internet s daným prohlížečem.

Chrome se na dané číslo dostal poté, co jeho obliba meziměsíčně poskočila o 1,7 %, vůbec nejvíc od loňského prosince. Jeho popularita má však vzestupnou tendenci dlouhodobě a už v průběhu příštího roku začne pravděpodobně „dýchat na záda“ dosud stále nejoblíbenějšímu Exploreru.

Během uplynulých dvanácti měsíců totiž Chrome svůj podíl zvýšil o 9,9 % a z top pěti nejoblíbenějších prohlížečů byl spolu s Operou jediným, který dokázal růst. A to právě hlavně na úkor Internet Exploreru a Firefoxu od Mozilly, jejichž uživatelský podíl během uplynulých dvanácti měsíců klesnul o 6,3 %, respektive 3,6 %.

Podle odborníků to může být důsledek toho, že Microsoft před rokem oznámil konec podpory většiny verzí Internet Exploreru vyjma té s řadovým číslem jedenáct. Většina jeho uživatelů tak byla nucena přesedlat na jeho poslední verzi anebo na prohlížeče od konkurence. A podle Net Applications je pravděpodobné, že značná část těch, kteří užívali kupříkladu IE 8, namísto upgradu na IE 11, přešla raději k Chromu.

Pokud bude růst Chromu pokračovat v nastaveném tempu, překročí třicetiprocentní hranici ještě v průběhu srpna, přičemž přes pětatřicetiprocentní uživatelský podíl by se mohl dostat v březnu příštího roku.

Naopak Explorer dle prognóz už v lednu klesne pod hranici 50 %. Co se týče ostatních prohlížečů, například Firefox během sprna klesnul ze 12 % na 11,7 % a nový Edge od Microsoftu, který je defaultním prohlížečem Windows 10, se zabydlel na 2 %. Což znamená, že pouze 38 % uživatelů Windows 10 používá Edge jako svůj primární prohlížeč.

Úvodní foto: © Google


Komentáře