Google Chrome už druhý měsíc po sobě ztrácí uživatele

Podílová bitva na trhu s internetovými prohlížeči neustala ani v minulém měsíci. S celkovým pořadím však nijak nezamíchala.

Google Chrome už druhý měsíc po sobě ztrácí uživatele


Nepovedený vstup do nového roku zažívá prohlížeč Chrome od Googlu, jehož podíl již dvakrát po sobě klesl. Důvodem je i nepřesné měření společnosti Net Application, která musela svá data přehodnotit. Od třinácté verze totiž Chrome obsahuje funkcionalitu, která webovou stránku načte ještě předtím, než na ní uživatel skutečně vstoupí. V Chromu 17 byla tato funkce ještě vylepšena – při zadávání slov do vyhledávače nebo adresního řádku (omniboxu), prohlížeč na pozadí otevře jednu nebo více stránek, o kterých se domnívá, že se pro ně uživatel rozhodne.


V Net Applications tak Chromu připsali větší podíl než jaký si ve skutečnosti zasloužil. „Dochází totiž k vytváření neuskutečněných návštěv stránek, které by se do podílu neměly počítat,” píše společnost na svých stránkách. V únoru prý takto bylo uskutečněno 4,3 % všech vstupů na stránky přes prohlížeč Chrome, takže zkreslení výsledků bylo celkem znatelné. Ostatní prohlížeče funkci pre-renderingu nepoužívají.


Podle nové metodiky tak podíl Chromu v únoru klesl asi o polovinu procentního bodu na 18,9 %, přičemž ještě v prosinci měl 19,1 %. I nadále je však Chrome třetím nejpoužívanějším prohlížečem. První je stále Internet Explorer s 52,8 %, což je nárůst o desetinu procentního bodu. Nejpoužívanější verzí prohlížeče od Microsoftu je Internet Explorer 9 s 12,6% podílem. Jedenáct let starý IE6 stále používá 6,9 % uživatelů, což je dokonce více než IE7.


Firefox má před prohlížečem Chrome jen malý náskok – 20,9 %. Vůbec nejvíce si na své konto ale připsal prohlížeč Safari, který získal tři desetiny procentího bodu a nyní jej tak používá 5,2 % všech uživatelů. Na páté pozici stále zůstává norská Opera, kterou má v oblibě 1,7 % uživatelů. Ve stejném období loňského roku se přitom podíl Opery stabilně pohyboval nad dvouprocentní hranicí.Komentáře