Google Docs – kancelářský balík zdarma i bez internetu

Společnost Google během několika týdnu uvede dlouho očekávanou funkci pro své hostované kancelářské aplikace – možnost používat je i v případě, že uživatel není právě připojený k internetu.Společnost Google během několika týdnu uvede dlouho očekávanou funkci pro své hostované kancelářské aplikace – možnost používat je i v případě, že uživatel není právě připojený k internetu.

Již v loňském květnu byla zprovozněna open source technologie Gears, která umožňovala off-line práci s Google Readerem, jenž slouží ke sledování obsahu webových stránek a od té doby se čeká na rozšíření této funkce pro další aplikace. Nyní ji Google konečně implementuje i do svého textového editoru v balíčku Docs, který tak bude možné plnohodnotně používat bez internetového připojení. Do tabulkového procesoru bude zatím přidána možnost off-line prohlížení, ale již ne editování dokumentů.

Google však podle svých slov plánuje postupně rozšiřovat off-line přístup i pro další služby, které jsou součástí balíčku Apps, do nějž patří i aplikace Google Docs.

Gears má podobu plug-inu pro internetový prohlížeč a umožňuje ukládat uživatelská data na lokální disk, stejně jako spouštět aplikace vytvořené v JavaScriptu i bez připojení k serveru.

Balíček Google Apps je určený pro použití v kancelářích a je využíván hlavně řadou malých organizací. Nicméně společnost Google se snaží o jeho rozšíření i do středních a velkých firem a podle Rebeccy Wettemannové, analytičky společnosti Nucleus Research, právě off-line přístup k dokumentům je jednou ze zásadních věcí, kterou je potřeba pro větší konkurenceschopnost Google Apps vůči například Office od Microsoftu, ale i OpenOffice.org v podnikové sféře udělat.
Nenechte si ujít:
Přelomový bod: OpenOffice jako webová aplikace, nyní už v testovacím provozu!

Office se stěhuje na internet

Service Pack 1 pro Office 2007 je již na dohled!

Sada aplikací StarOffice v Google Packu

Microsoft uvolnil technické specifikace formátů Office

Pro zajímavost, jak Microsoft, tak OpenOffice.org pracují na zcela opačném kroku než Google, tedy zprovoznit své aplikace i jako hostované řešení přes web.


Komentáře