Google: Hangouts zůstane uzavřenou platformou

Společnost se ocitla pod palbou kritiky poté, co informovala o svém rozhodnutí nahradit oblíbenou službu Talk komunikační platformou Hangouts, kterou nyní používá v síti Google+.

Google: Hangouts zůstane uzavřenou platformou


Na rozdíl od Talk není Hangouts postavena na otevřených standardech a nelze ji integrovat s multiprotokolovými IM klienty jako jsou Pidgin, Digsby nebo Adium. Google přitom nehodlá Hangouts více otevřít, dokud tak neučiní výrobci jiných komunikačních platforem v čele se Skypem, který nyní působí pod hlavičkou Microsoftu.

Hangouts vznikl jako komunikační nástroj sociální sítě Google+, který například umožňuje vést skupinový video chat až s 10 účastníky. Nyní se má z Hangouts stát hlavní komunikační platforma Googlu. Kromě videokonferencí podporuje nástroj také klasickou konverzaci nebo chat přes mobilní zařízení (ve stylu Whatsapp). Google chce v následujících měsících přidat ještě integraci skutečných SMS a také nástroje Google Voice.

Uživatelům se tak otevřou nové možnosti. Ne každému se však tento krok zamlouvá. Za to, že chce opustit otevřené standardy, je Google kritizován třeba nadací Electronic Frontier Foundation, podle které půjde „pro mnoho uživatele o krok zpět“. Google už totiž nebude používat otevřený standard XMPP, který se stal populárním právě díky Talk. XMPP umožňoval používání nástroje Talk nejen prostřednictvím chatovacích klientů od Googlu, ale i klientů třetích stran.

Organizací EFF se nelíbí ani to, že nová komunikační platforma neumožní používat šifrování E2EE (End-to-end encryption). Tu sice přímo nepodporoval ani Talk, ale díky standardu XMPP ji bylo možné nasadit. Podle EFF jde o funkci významně důležitou například pro různé lidskoprávní aktivisty. V novém chatu prý navíc půjde hůře vypnout archivování konverzace.

Google je v používání otevřených standardů a technologií velmi aktivní. S Hangouts však v této otevřenosti odmítá pokračovat. Nechce svým konkurentům zbytečně dávat výhodu. „Nástroje nejsou podporovány klienty třetích stran, protože nejsou standardizované. Nebudeme s nimi spolupracovat, dokud tak neučiní jiní významní výrobci,“ uvedl Google.

Toto vyjádření je zcela v souladu s dřívějšími výroky generálního ředitele společnosti Larryho Page. Ten na nedávné konferenci I/O prohlásil, že Google již „do otevřených standardů investoval hodně“. Toho však podle něj zneužívá konkurence, naposledy prý například Microsoft. Tím měl Page konkrétně na mysli integraci služby Outlook.com s Google Talk. Od Microsoftu by v takové situaci očekával, že povolí také integraci Skypu s Gmailem.

Úvodní foto: © strels - Fotolia.com


Komentáře