Google integruje Flash Player do prohlížeče Chrome

Flash již v prohlížeči Chrome nemá mít pouze funkci technologického doplňku, ale stane se jeho plně integrovaným nástrojem.


„Flash Player se do Chrome pokusíme integrovat co nejdříve," uvádí ve svém prohlášení Google. Technologie se prý objeví nejprve v tzv. developer verzi, což je firemní označení pro vývojový kanál. Společně s Adobe pak Google chce zlepšit i vzájemnou interakci mezi prohlížeči a pluginy.

Pro uživatele má mít integrace Flash Playeru do prohlížeče Chrome především ten přínos, že budou mít vždy okamžitě k dispozici nejnovější a nejbezpečnější verzi této technologie. „Když si uživatelé stáhnou Chrome, dostanou zároveň nejnovější verzi softwaru Adobe Flash Player. Odpadne jim tak nutnost instalovat Flash Player samostatně“ říká technický ředitel Googlu, Linus Upson. Nová verze Flash Playeru pak bude uživatelům distribuována i prostřednictvím služby automatické aktualizace prohlížeče.

U některých uživatelů se však tento krok s pochopením nesetkal. Například Anders Tornblad na svém blogu píše, že budoucnost internetu by měla být založena na standardech HTML, CSS či JavaScript a nikoliv na nějakém starém proprietárním pluginu. „Co se zatraceně stalo s open standardy. Neměli byste se spíše zabývat vylepšováním podpory HTML5?,“ ptá se Tornblad. Jiní zase „alianci“ Google-Adobe obhajují: „Google ve Flash Playeru správně rozpoznal jeden z hlavních motorů pohánějících inovaci na webu“ myslí si flash vývojář Joel Fiser.

Kromě prohlížeče Chrome mají Google a Adobe spolupráci i v oblasti API (rozhraní pro programování aplikací), s cílem zajistit lepší vzájemnou interakci prohlížečů a pluginů. Do projektu je zapojena také konkurenční Mozilla. „Ačkoliv současná mikroarchitektura NPAPI slouží dobře, nedisponuje flexibilitou a dostatečnou silou nutnou k podpoře současné rychlosti inovací. Očekáváme, že specifikace API si v tomto ohledu povede mnohem lépe“ říká Paul Betlem, senior ředitel Adobe pro Flash Player inženýrství. Nová technologie prý také přinese zlepšení v oblasti výkonu a umožní těsnější integraci s prohlížeči.Komentáře