Captcha obrázky už u Googlu nenajdete

Máte už dost zadávání těch otravných špatně čitelných písmen a čísel, abyste na různých webových stránkách dokázali, že nejste robot či spammer? Pak pro vás máme dobrou zprávu. Captcha nebude, Google ji ruší.

Captcha obrázky už u Googlu nenajdete


Google včera oznámil, že se snaží zbavit tzv. obrázků Captcha (anglická zkratka pro Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart). Namísto vyžadování toho, aby uživatelé napsali rozostřená a špatně čitelná písmena a čísla stránky používající Captcha od Googlu budou nyní moci k autentifikaci uživatele použít pouze jednu jednoduchou otázku: Jste robot?

„Captcha chrání webové stránky, které máte rádi, před spamem a jinými formami zneužití,“ napsal na oficiální blog produktový manažer Google Captcha Vinay Shet. „Řadu let jsme po uživatelích vyžadovili potvrzení toho, že nejsou roboti, přečtením rozostřeného textu. Nyní jsme však došli k tomu, že bude jednodušší se jich prostě přímo zeptat, zda jsou či nejsou roboti. A tak jsme to udělali!“ Google proto včera vydal novou API, která umožňuje využití nového autorizačního systému.

„Captcha je pro řadu lidí frustrující, a to především na mobilních zařízeních,“ uvedl analytik Zeus Kerravala ze společnosti ZK Research. „Lidé často text musejí vkládat několikrát. Bylo potřeba celý proces zjednodušit.“ Captcha byla vytvořen k tomu, aby rozpoznal počítačové programy, které hackeři či spammeři používají k získání přístupu na webové stránky či ke sběru e-mailů. V současné době tato ochrana již podle Googlu není tak účinná, jako dříve, avšak běžné uživatele stále obtěžuje.

„Captcha byla dlouho založen na tom, že roboti neuměli přečíst zkreslený text,“ napsal dále Shet. „Náš výzkum však ukázal, že dnešní umělá inteligence umí vyřešit i ty nejsložitější varienty rozostřeného textu s 99,8% přesností. Na samotný text se tedy již nadále nedá spoléhat.“

Nová API umožňuje analyzovat uživatelovy akce - před, během a po kliknutí na box Captcha, a podle toho vyhodnocuje, zda jde o robota či nikoli. „Nová API je dalším evolučním krokem,“ dodal Shet. „Nyní lidé mohou ve většině případů ke své autorizaci jednoduše zaškrknout políčko.“

Důležité je však Shetovo slovní spojení „ve většině případů“ - Captcha totiž zcela nezmizí. Pokud nová API nedokáže s určitostí určit, zda jde při přihlašování o člověka či robota, objeví se starý dobrý rozostřený text.

„Uživatelé Captcha nenáviděli,“ dodal analytik Rob Enderle z Enderle Group. „Odstranění této otravné záležitosti by mohlo být klidně hodnoceno jako dobročinný krok.“Komentáře