Google končí s odbojem proti čínské vládě

Google si chce usmířit čínské státní představitele a udržet si licenci pro provozování webových služeb v této zemi. Končí proto s revoltou a s přesměrováním na hong kongskou verzi vyhledávače.


I když se nejprve zdálo, že Google chce vyhlásit Číně válku a bude tvrdě bojovat proti cenzuře, situace se nakonec vyvinula tak, že přesměrování provozu na necenzurovanou verzi vyhledávače v Hong Kongu Google po třech měsících ruší.

Přesměrování z adresy Google.cn, kde se nacházela cenzurovaná verze internetového vyhledávače odpovídající čínským zákonům, zahájila společnost Google v březnu letošního roku jako vyvrcholení několikaměsíčních sporů s nejlidnatější zemí světa. I když Čína mohla tento provoz blokovat, nikdy se tak nestalo, ale to neznamená, že by s uvedeným postupem byli tamější státní představitelé spokojeni.

David Drummond, senior vice prezident pro korporátní vývoj v Googlu, v blogovém příspěvku potvrdil, že z dialogu vedeného s čínskou vládou vyšlo najevo, že přesměrování provozu je pro ni i nadále nepřijatelné a pokud bude Google v těchto praktikách pokračovat, nebude mu obnovena licence tzv. poskytovatele internetového obsahu z této zemi.

Bez této licence by Google nemohl provozovat v Číně žádné komerční weby, jako je Google.cn, takže by byl přinucen z tohoto trhu odejít. Ve snaze o vyhnutí se těmto důsledkům tedy Google informoval, že začal ukončovat automatické přesměrování, nejprve u malého procenta návštěvníků, ale postupně má být během několika dní přesunut celý provoz zpět. Společnost doufá, že to bude stačit k uklidnění přestavitelů Číny a k bezpečnému obnovení platnosti licence. Původní odboj Googlu tedy nakonec skončil podřízení se čínským pravidlům, neboť představa ušlého zisku z tamějšího trhu, který v sobě skrývá poměrně velký potenciál, by byla pravděpodobně bolestivou lekcí za vzdor čínským úřadům.Komentáře