Google masivně investuje do robotů, chce je ovládat přes cloud

Google tento týden ve Spojených státech získal patent na novou technologii, která mu umožní přidělovat příkazy týmům robotů skrze cloud.

Google masivně investuje do robotů, chce je ovládat přes cloud


Google tento týden ve Spojených státech získal patent na novou technologii, která mu umožní přidělovat příkazy týmům robotů skrze cloud.

Americký patentový úřad v úterý Googlu udělil patent, který se týká technologií umožňujících přidělovat úkoly několika robotům naráz. Americký gigant, který o oblast robotiky v poslední době zajímá čím dál více, si o patent požádal 3. února roku 2013.

Technologie umožňuje odesílání instrukcí skupině robotů a monitorování „zdraví“ jejich robotických systémů neboli jejich schopnosti dokončit požadovaný úkol. Google ve své patentové přihlášce uvedl, že robot či roboti budou své instrukce získávat přes cloud, na němž budou ukládána data o jim přidělených pracovních úkolech a funkcích.

„Pro Google může být udělení tohoto patentu velmi důležité, jelikož může jít o tzv. základní patent, neboli patent na technologii, která je v dané oblasti tou, na níž se následně staví,“ uvedl Patrick Moorhead ze společnosti Moor Insights & Strategy.

„Tento patent popisuje, jak lze práci rozdělovat mezi jednotlivé roboty v závislosti na tom, který je nejvhodnější pro splnění určitého úkolu. Pokud by například pomyslným cílem mise robotů bylo zachránit všechny v hořícím domě, uhasit oheň a odvést zraněné do nemocnice, tato technologie by určovala, jaký robot provede ten který úkon.“ Google na žádost o komentář zatím nereagoval.

Nový patent byl udělen jen několik týdnů poté, co Google získal jiný patent na technologii, která by umožnila přidělit robotům „osobnost“, jež by mohla být uzpůsobena podle přání jejich majitelů. Podle tohoto patentu by roboti nejenže mohli pracovat pro různé uživatele, ale také jednotlivce rozpoznávat pomocí jejich obličeje či hlasu a měnit osobnost v závislosti na požadavcích daného uživatele. Google tedy získal dva velmi důležité patenty.

„Google si v oblasti robotiky vytváří zásobu patentů, jelikož patenty jsou velmi důležitými aktivy, které je možné prodávat či licencovat,“ dodal Moorhead. „Robotika je oblastí, do níž se podle Googlu rozhodně vyplatí do budoucna investovat.“ Podle analytika Zeuse Kerravaly ze společnosti ZK Research by technologie využívající tým robotů, kteří spolupracují, mohla být užitečná pro řadu firem včetně samotného Googlu.

„Firmy by mohly používat roboty namísto lidí třeba u montážních linek nebo při balení a odesílání produktů. Roboti už by nemuseli provádět pouze individuální úkony, ale tak kolektivní pracovní činnosti,“ dodal Kerravala.

Úvodní foto: © Pavel Ignatov - Fotolia.com


Komentáře