Google odhalil nový vyhledávací engine Caffeine

Společnost Google zpřístupnila modernizovanou verzi své vyhledávací technologie, kódově pojmenovanou jako Caffeine, na které její inženýři pracovali několik posledních měsíců.


Tato technologie je volně k dispozici všem zájemcům a je určena hlavně pro testovací účely.

Google ve středu informoval o spuštění tzv. „architektury další generace“ pro potřeby webových vývojářů, ale i běžných uživatelů. Zájemci si novou technologii Caffeine, která je však stále ve fázi vývoje, mohou blíže vyzkoušet v Google sandbox (www2.sandbox.google.com), testovacím prostředí, které odděluje nový kód od produkčních systémů.

Podle Google přinese nová technologie Caffeine výrazné zlepšení v mnoho oblastech. Vyhledávání prý bude rychlejší, přesnější a komplexnější.

Toto oznámení přichází jen asi dva týdny poté, co dva největší rivalové Googlu, společnosti Microsoft a Yahoo, informovali o úmyslu navázat úzkou spolupráci, jejímž cílem má, mimo jiné, být právě i oslabení dominantní pozice Googlu na trhu s vyhledávači. Yahoo tak pro svůj vyhledávač bude využívat technologii nedávno spuštěného systému Bing od Microsoftu a spolupracovat budou obě společnosti i v oblasti internetové reklamy. Další informace o této spolupráci naleznete v článku Microsoft a Yahoo se dohodly na užší spolupráci.

„Odhalení testovací verze své nové vyhledávací technologie, krátce po oznámení paktu Microsoft-Yahoo, může být impulsem, který vrátí všechnu pozornost zpět na Google“, myslí si Ezra Gottheil, analytik u Technology Business Research.

Sitaram Iyer a Matt Cutts, inženýři u Googlu, ve svém příspěvku na oficiálním blogu společnosti uvedli, že netrpělivě čekají na zpětné reakce uživatelů Caffeine, především pak co se týče rozdílů mezi výsledky hledání pomocí starého a nové systému. „Máme zájem o co největší zpětnou vazbu“ uvádí doslova.Komentáře