Google omezí prostor pro fotky, kdo bude chtít víc, bude muset platit

Možnost ukládat si na Google neomezené množství fotek příští rok v létě skončí. Firma chce uživatele získat pro placené úložiště Google One.

Google omezí prostor pro fotky, kdo bude chtít víc, bude muset platit


Google oznámil zásadní změnu podmínek ukládání fotografií a dalších dokumentů. Jejich velikost začne být započítávána do celkové kapacity vašeho účtu, což vás ve finále přiměje k předplacení cloudového úložiště Google One anebo k vystavení se riziku, že o své soubory přijdete. Změna má vejít v platnost k 1. červnu 2021.

Od toho dne každá nová fotografie pořízená na jiný smartphone než Google Pixel bude započítána do kapacity vašeho účtu, která v současnosti v rámci bezplatného užití činí 15 GB. Totéž se bude vztahovat na všechny nové Dokumenty, Tabulky, Prezentace či Jamboard soubory. Stávající fotografie a dokumenty změny nepostihnou.

Změna je zásadní hlavně pro uživatele Android telefonů, může však mít dopad také na ty pracující se systémem iOS. Obecně dnes platí, že pokud zálohování nemáte vypnuté, každá fotografie, kterou pořídíte na svůj telefon s Androidem, je zálohována na váš googlovský účet.

Díky několika mezerám v systému (výjimkám) však lze uvedený 15 GB limit překročit, respektive, je-li fotografie uložena ve „vysoké kvalitě“ (HQ), do dané kapacity se nezapočítává. Od léta příštího roku už bude. S jedinou výjimkou, která bude platit pro uživatele googlovských telefonů Pixel, na něž se omezení vztahovat nebude.

Podle Joea Pastora, viceprezidenta sady Workspace, a Shimrit Ben-Yairové, zodpovědné za Fotky, Google ke změnám přistupuje proto, aby do budoucna „mohl i nadále do těchto produktů investovat“. Přitom změny se vztahují nejen na uživatele využívající bezplatnou registraci, ale také platící majitele Workspace účtů. S předstihem o nich Google informuje prý proto, aby se uživatelé stihli připravit a využití své kapacity naplánovat. Pomoci jim k tomu má také několik nástrojů, mezi jinými odhad toho, jak dlouho kapacita úložného prostoru ještě vydrží, nebo nástroje pro práci s již smazanými soubory, těmi příliš velkými nebo jinak problematickými.

Vše evidentně směřuje k jednomu cíli: Google One, rozšířenému cloudovému úložišti, na kterém si lze za 59,99 Kč/měsíc (případně 599,99 Kč/rok) dokoupit až 100 GB navíc. Střední plán skýtá 200 GB za 79,99 Kč/měsíc, ten nejvyšší 2 TB za 299,99 Kč/měsíc. Pokud si uživatel plán nezaplatí a překročí bezplatný limit 15 GB, riskuje, že jeho data budou smazána. Totéž hrozí i těm, jejichž účet za uplynulých 24 měsíců nevykázal žádnou aktivitu. Ačkoliv, Google na toto riziko a překročení datového limitu uživatele hodlá s předstihem upozornit.

Rozhodnutí, zda přestat nahrávat fotky do googlovského cloudu, promazat starý obsah, anebo začít platit za Google One se zdá být v každém případě nevyhnutelné.

Úvodní foto: Samsung


Komentáře