Google: Osm výzev do nového roku

Rok 2010 bude pro Google pravděpodobně náročnější než rok minulý. Pokud však dokáže vyřešit některé závažnější překážky, mohl by slavit úspěch i letos. Jaké překážky to jsou?


I v letošním roce zůstává Google zřejmě nejzajímavější, a stejně tak i nejdiskutovanější, technologickou společností. Oblastí, o které se Google zajímá, je skutečně velké množství. Právě tento fakt je však trnem v oku konkurenčních firem a zdá se, že již i antimonopolních regulátorů.

Google tedy bude muset vyvinout velké úsilí pro to, aby všechen tento tlak ustál a aby jeho konání mohlo být na konci roku opět hodnoceno jako úspěšné. Zde je seznam několika novoročních předsevzetí, jejichž splněním by to Google mohl zvládnout.

1. Více komunikovat s uživateli v otázce soukromí
Jde o téma vždy velmi citlivé a u Googlu to v poslední době platí dvojnásob. Nedokázal svým uživatelům dobře vysvětlit, za jakým účel shromažďuje některá jejich osobní data. Situaci moc nepomohlo ani nedávné vyjádření generálního ředitele Erica Schmidta, kvůli kterému například Mozilla doporučila svým uživatelům přechod na vyhledávač Bing. V tomto případě by tak možná pomohl externí dohled, který by zaručil transparentnost a společnosti vrátil důvěru.

2. Být více aktivní při jednání s americkou vládou
V letošním roce se o Google pravděpodobně začnou více zajímat americké federální úřady. Zajímat by je mohly především aktivity společnosti mimo její hlavní zaměření - internetové vyhledávání. Google by si tak měl ve svém podnikání udělat větší pořádek nebo by se nakonec mohl ocitnout u soudu.

3. Skončit s experimenty se sociálními weby
Google se pokusil reagovat na současný trend sociálních webů a neuspěl. Knol ani Orkut se s úspěchem nesetkaly a Google by to tak měl vzdát.

4.Google by se měl konečně rozhodnout, že nebude hardwarovou společností
Droid měl být představou Googlu, jak má vypadat smartphone. Teď tuto funkci plní zase Nexus One. Kdo to bude příští týden? Výrobci mobilních telefonů by se proti tomuto chování Googlu měli ohradit.

5. Vytvářet lepší aplikace
Snad jen málokdo si vůbec nevšiml toho velkého množství nedostatků, kterými trpí nástroj Google Apps. A to již Microsoft usilovně pracuje na službě Office Web Apps, tedy přímém konkurentovi Google Apps. Se zlepšením svých aplikací by měl tedy Google přijít pokud možno co nejrychleji.

6. Podporovat konkurenční operační systémy
Kde je Google Maps navigace pro přístroje iPhone? Apple je této myšlence přístupný, ovšem Google raději upřednostňuje exkluzivitu pro svůj Android.

7. Přeměnit Google Voice v užitečnější službu
Potenciál projektu Google Voice je skutečně obrovský. V poslední době se však zdá, že počáteční velká očekávání nakonec nemusí být splněna. Google se navíc s tímto projektem orientuje hlavně na USA.

8. Dovést projekt Google Wave do finále
S novou komunikační platformou to Google myslí skutečně vážně a beta mu v tom zatím dává za pravdu. Jak ovšem uvádí samotný Google, stále existuje mnoho překážek, které úspěchu této služby stojí v cestě. Pokud se mu je podaří překonat, má vyhráno.Komentáře