Google plánuje ve svých službách ukončit podporu řady starších prohlížečů

Společnost Google oznámila, že letos ukončí podporu Internet Exploreru verze 6 kromě balíčku Docs i u služby Gmail a Calendar. Jaké další prohlížeče Google odmítá?


Přesné datum Google zatím nesdělil, nebude to ale dříve, jak prvního března. Podle vyjádření z minulého pátku hodlá Google tímto datem ukončit podporu po Explorer 6 ve službách Docs a Sites. „Plánujeme ukončit podporu starších prohlížečů i pro další služby z balíku Google Apps a to včetně Gmailu,“ vyjádřil se k situaci mluvčí Googlu. Společnost nehodlá otálet a konec podpory celého balíku ze strany starších prohlížečů se uskuteční přibližně v druhé polovině letošního roku.

Na černé listině nežádaných prohlížečů není Internet Explorer 6 sám, na stejný seznam zařadil Google i Firefox 2.0, Apple Safari 2.0 a vlastní prohlížeč Chrome ve verzi 3.0. IE 6 je ze jmenovaných prohlížečů jednoznačně nejstarší, jeho debut se odehrál už v roce 2001. Paradoxní je, že pokud by Google dodržoval vlastní „rady“ ohledně nebezpečnosti Internet Exploreru 6, nemuselo dojít k jeho napadení čínskými hackery. Zaměstnanci Googlu totiž používaly právě Internet Explorer 6. Možná i to vede Google k ukončení podpory.

Doporučení Google opustit devět let starý webový prohlížeč je jen dalším z řady kroků, které jsou „proti“ uživatelům IE 6 vedeny. Podobně totiž jednají i servery Facebook a YouTube (vlastněný Googlem), které uživatele přímo upozorňují o zastaralosti jejich prohlížeče a doporučují upgrade.  Mezi další významnější kroky proti IE 6 patří i petice určená pro Bristkého předsedu vlády, ta sesbírala více jak 5000 tisíc podpisů a je zaměřa proti používání Internet Exploreru 6 ve vládních úřadech Británie.

Kroky „proti“ Internet Exploreru schvaluje i Microsoft, na blogu Windows Experience mluvčí Brandon LeBlanc potvrzuje, že internet se od dob IE 6 značně změnil a měnit by tak měli i jeho uživatelé. Takový postoj rozhodně není překvapením, podobné kroky totiž podnikal i Microsoft. Generální manažerka, Amy Bazdukas, podala v létě k Internet Exploreru jasné vyjádření: „Přátelé, nenechte používat přátelé IE6“. Microsoft si samozřejmě uvědomuje, že ne všichni uživatelé mohou ze dne na den Internet Explorer opustit, a firmy potřebují více času a plánování, nejvyšší čas už se ale opravdu přiblížil. A co vy, setkáváte se ještě s Internet Explorerem 6?Komentáře