Google představil službu Cloud IoT Core, pomůže se sběrem dat

Google odhalil novou cloudovou platformu koncipovanou jako službu, která napomůže organizacím se sběrem dat z miliard zařízení internetu věcí.

Google představil službu Cloud IoT Core, pomůže se sběrem dat


Služba nazývaná Google Cloud IoT Core má asistovat podnikům, a to včetně například veřejné infrastruktury nebo přepravních služeb, v bezpečném globálním propojení dat distribuovaných služeb ke Google Cloud Platform. Tam budou data centrálně spravována a integrována do služeb datové analytiky Googlu, popsal Indranil Chakraborty, produktový manažer cloudových služeb Google.

Jeden zákazník už službu dva měsíců testoval – Energywork, menší společnost se 40 zaměstnanci, která využívá cloudové služby Google od roku 2014. Energywork poskytuje datovou analytiku veřejným službám a pomáhá jim s lepším plánováním a zvýšením výkonu.

Službu Cloud IoT Core využila firma k získání dat v reálném čase z tisíců solárních invertorů (měničů napětí) a nabíjecích stanic elektrovozů po Kalifornii a dalších oblastech ve Spojených státech, vysvětluje Edwin Poot, zakladatel a vizionář Energyworx. Očekává, že test Cloud IoT Core zahrne v budoucnu sběr dat z milionů chytrých zařízení.

Cloud IoT Core je komunikačním můstkem mezi analytickými službami Googlu a zařízení samotnými, popisuje dále Poot. Mnoho zařízení včetně solárních invertorů spoléhá na rozličné datové protokoly, které mohou služby Googlu překládat bez potřeby využití manuálu.

Energyworx platí Google pouze za zařízení internetu věcí, která ke sběru dat využívá, říká Poot, což by mělo držet ceny nízko. Celkově Poot podotkl, že cloudové služby Google stojí jen desetinu toho, co společnost Energyworx před rokem 2014 platila AWS.

„Vidíme, že výkon cloudu rychle poroste a tento přístup Googlu je rozšiřitelný,“ uzavírá Poot. „Nic neinstalujeme a ani nemusíme nic udržovat. Jen to nastavíme a používáme bez nutnosti se o cokoli dalšího starat.“

Úvodní foto: Fotolia © monsitj


Komentáře