Google přichází s větším soukromím při vyhledávání na webu

Internetový vyhledávač Google nově nabízí SSL šifrování pro výměnu dat mezi uživatelským prohlížečem a servery Googlu. Jako bonus pak přidává možnost zahrát si Pac-Mana.


Uživatelé, kteří chtějí skrýt svoji činnost při vyhledávání informací pomocí internetového vyhledávače Google mají nyní možnost využít šifrování pomocí SSL.

Technologie SSL (Secure Socket Layer) je určena k ochraně před neautorizovaným přístupem třetí strany k datům putujícím mezi klientskými počítači a serverem. V případě vyhledávače Googlu se šifrování týká klíčových slov zadaných uživatelem i nalezených výsledků, které Google vrátí jako odpověď na dotaz.

Google spustil tuto možnost v pátek a vyhledávač se šifrováním je dostupný na stejné adrese, jen je potřeba zadat https místo http v URL adrese.

Evan Roseman, softwarový inženýr Googlu, je přesvědčený, že uživatelé tuto novou funkci ocení, neboť zaručí jejích soukromí a bezpečnost a podle Rosemanových slov chce jeho firma funkci šifrování přidávat i pro další nabídky vyhledávání.

Šifrování pomocí SSL je zatím v beta režimu, tedy zejména pro testování a výsledky se mohou v řadě směrů lišit od běžných služeb, které Google nabízí. Například reakční doba může být delší, neboť bezpečné spojení trvá déle navázat. Zatím je také tento režim dostupný jen pro prohledávání webu, nikoliv třeba pro hledání v obrázcích nebo mapách. Google ovšem nabízí ochranu pomocí SSL pro některé jiné služby, jako je Gmail nebo kancelářský balíček Google Docs.

Změny jsou součástí širší série inovací, kterou Google nedávno ohlásil - více viz článek Vyhledávač Google prošel jarní proměnou. Pro mnohé pamětníky je také nostalgickou připomínkou výročí 30 let existence legendární hry Pac-Man, kterou 22. května 1980 uvedla poprvé na trh japonská společnost Namco a od té doby se dočkala nespočet vydání. Pac-Manovi proto Google o tomto víkendu věnoval nejen titulní logo na obrazovce vyhledávače, jak bývá u podobných výročí již zvykem, ale dokonce i zpřístupnil jednu z variant samotné hry Pac-Man, kterou je možné hrát pomocí myši přímo na domovské stránce Googlu.Komentáře