Google: Projekt Gears se díky HTML5 stane zbytečným

Google vydal zprávu, ze které vyplývá, že ukončí open source projekt Gears, který byl spuštěn před dvěma lety a díky kterému fungovaly webové aplikace i když nebyl počítač připojen k internetu.


Firma Google prozradila, že hodně funkcí, které byly součástí doplňku Gears, je nyní začleněno do HTML5, což je poslední verze mateřského jazyka internetu. Bohužel vývoj tohoto jazyka nebude hotový dřív než v roce 2011 nebo 2012.

Projekt Gears byl součástí vize společnosti Google, která chtěla aby webové aplikace byly více podobné desktopovým. Hlavní myšlenkou bylo aby webové aplikace fungovaly i bez připojení k internetu a poté, co byl počítač připojen k internetu, se měly synchronizovat.

Komponenty služby Gears zahrnovaly lokální server a databáze. Mezi aplikace, které využívaly Gears, patří například Google Docs, Reader a také on-line kancelářský balíček aplikací Zoho.

Nicméně v poslední době vzrostl počet problémů se službou Gears. Ačkoliv spolupracuje s operačním systémem Windows společnosti Microsoft, Linuxem a některými verzemi Mac OS X firmy Apple, nefunguje s Mac OS X 10.6, který je znám pod názvem Snow Leopard.

Firma Google ovšem bude dále podporovat službu Gears, takže sítím, které tuto službu využívají, nic nehrozí. "Ale očekáváme, že vývojáři budou využívat HTML5, který bude tyto funkce nabízet a stane se standardem, který bude dostupný pomocí všech prohlížečů," dodává společnost.

HTML5 je ve vývoji a pracují na něm Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG) a World Wide Web Consorcium (W3C). Podle WHATWG mají být práce hotovy v roce 2012.Komentáře