Google spouští cloudové služby naplno

Po více než ročním testování přechází Google na plně komerční provoz služby GCE (Google Compute Engine), formy IaaS.

Google spouští cloudové služby naplno


Cloudová služba typu Infrastructure as a Service firmy Google, konkrétně její Google Compute Engine, je nyní oficiálně k dispozici jako standardní komerční služba. Společnost Google se rozhodla nastavit SLA (service level agreement) služby na 99,95 procent. Současně snížila ceny a přidala možnosti, které služba nabízí. Podle Briana Goldfarba, šéfa marketing cloudových platforem: „GCE je naší dlouhodobější investicí do budoucnosti. Rozhodli jsme se mít neuvěřitelně náročnou definici toho, co je považováno za standardní dostupnost služby.“

I když firma Google nabízela platformu App Engine (tedy ve formě PaaS – Platform-as-a-Service) od roku 2008, do světa IaaS dorazila poměrně pozdě. GCE se v testovací podobě objevilo v červnu 2012 a konkuruje především populární službě EC2 (Elastic Cloud Compute) firmy Amazon. Dnes již GCE používá řada společností, jako je Snapchat, Evite nebo Red Hat.

GCE nabízí virtuální linuxové stroje, které mohou být podle zátěže provozovány ve vícero instancích. Stejně jako ostatní služby nabízené na Google Cloud Platform, GCE využívá stejnou infrastrukturu, jako Google používá pro vlastní služby.

Převedením služby do komerčního módu nabízí Google ujištění, že služba nebude v dohledné době úmyslně vypnuta a nepostihne ji tedy osud v minulosti ukončených projektů, jako byl Google Reader nebo Google Wave. Společně s obecnou dostupností Google rozšířil řadu funkcí GCE.

Z distribucí operačního systému Linux byly původně nabízeny pouze verze Debianu a CoreOS, nyní je nativně k dispozici i SUSE Linux, Red Hat Enerprise a unixová distribuce FreeBSD. Uživatelé mohou nyní ale také spouštět libovolné vlastní linuxové distribuce, bez limitů typicky nastavovaných cloudovými provozovateli. Znamená to, že mohou provozovat libovolný linuxový operační systém, s libovolně uzpůsobeným jádrem a sadou přídavných modulů. Je tak například možné zvolit SELinux pro bezpečnostní úlohy a CoreOS pro zpracovávání rozsáhlých distribuovaných úloh.

Uživatelé mohou nasadit specializovaný systém nebo jiné nízkoúrovňové řešení, jako je aplikační kontejner Docker nebo souborové systémy xfs a aufs. Ostatně, již během testovacího běhu Google nabízel vlastní upravené linuxové jádro.

Komerční podoba GCE přináší také řadu funkcí nezbytných pro produkční nasazení virtuálních strojů. Především je minimalizovaná doba výpadku díky možnosti živé migrace úloh GCE, to znamená, že v případě provádění údržby na konkrétních serverech budou úlohy zákazníka přemístěny na jiný hardware bez dopadu na jejich výkon a běh. Současně byla podle Googlu zkrácena doba pro restartování bitového obrazu.

Zvýšen byl počet jader, které lze využít v jedné instanci. V současném okamžiku mohou zákazníci využívat až 16jádrové instance s pracovní pamětí do 104 GB. Podobné rozsáhlé virtuální stroje mohou být užitečné například pro provozování databáze NoSQL pro webovou aplikaci. Až dosud to bylo maximálně 8 jader na instanci.

Současně dochází k snížení cen. Základní služba GCE byla ponížena o deset procent. Cena jedné hodiny standardní jednojadrové instance (n1-standard-1) byla snížena z 0,115 na 0,104 dolarů. Persistentní diskové úložiště bylo zlevněno z 0,1 dolaru na 0,04 dolaru na měsíc. Současně byly zrušeny všechny poplatky za přenos dat.

Úvodní foto: © Nikolai Sorokin - Fotolia.com


Komentáře