Google spustil levnou cloudovou službu

Google představil novou cloudovou službu Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine, díky které mohou uživatelé výrazně ušetřit. Má to však jeden háček.

Google spustil levnou cloudovou službu


I když je nová služba s názvem Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine o poznání levnější, trik spočívá v tom, že Google může zpracování daného výpočetního úkolu uživatele kdykoli přerušit.

Jak uvedl na oficiálním blogu produktový manažer Googlu Paul Nash, i když na první pohled může tato nabídka vypadat zvláštně, lze ji využít v celé řadě případů. Nová služba, která je v současné době dostupná pouze ve stádiu betaverze, je vhodná pro ty úkoly, jejichž zpracování lze rozložit na několik virtuálních serverů a možné výpadky je příliš neovlivní. Jako příklad Nash uvedl vytváření různých modelů, které vyžaduje značný výpočetní výkon, avšak běží prakticky neustále a dočasné výpadky na něj nemají velký vliv.

Google Compute Engine Preemptible Virtual Machine tedy funguje podobně, jako služba Amazon Web Service Spot Instances, jež je navržena pro zpracovávání úkolů, které je možné přerušovat. Cena Spot Instances kolísá v závislosti na tom, jaká je po ní poptávka, zatímco Google nabízí pevné ceny.

Google k poskytování své nové služby využívá výpočetní výkon svých datových center, který není v daný okamžik potřeba. Pokud tedy nastane situace, že servery Googlu najednou musejí začít zpracovávat více požadavků, uživatelé Compute Engine Preemptible Virtual Machine budou mít smůlu, jelikož Google zpracovávání jejich úkolů (které má nižší prioritu) přeruší. Google před odpojením služby vždy uživateli poskytne varování 30 sekund předem.

Jak dodal Nash, nová služba Googlu si již našla své zákazníky. Jedním z nich je například startup Descartes Labs, který se zabývá zpracováním satelitních snímků. Descartes Labs někdy potřebují k zpracování velkého množství obrázků získaných z NASA značný výpočetní výkon, avšak případné výpadky u něj nehrají velkou roli. Dalším uživatelem nové služby Googlu je investiční společnost Citadel, která Compute Engine Preemptible Virtual Machine využívá ke zpracování finančních modelů.

Úvodní foto: © sellingpix - Fotolia.com


Komentáře