Google výrazně rozšiřuje možnosti podnikového vyhledávání

Google v tomto týdnu uvedl nové verze svého vyhledávacího zařízení pro podnikovou sféru, které umí indexovat několikanásobně více dokumentů než stávající model. Nový model Search Appliance GB-7007 může indexovat až 10 miliónů dokumentů, zatímco jeho produktový předchůdce GB-1001 zvládne maximálně tři milióny dokumentů.Google v tomto týdnu uvedl nové verze svého vyhledávacího zařízení pro podnikovou sféru, které umí indexovat několikanásobně více dokumentů než stávající model. Nový model Search Appliance GB-7007 může indexovat až 10 miliónů dokumentů, zatímco jeho produktový předchůdce GB-1001 zvládne maximálně tři milióny dokumentů.

Nicméně Google bude pokračovat v prodeji modelu GB-1001, protože může být zabudován do sestavy pěti nebo osmi jednotek, které poskytují maximální souhrnnou kapacitu pro indexování deseti respektive třiceti miliónů dokumentů. Nový model GB-7007 nemůže být sdružován do sestav.

Google prodává své zařízení v podobě hardwarové skříně nahuštěné vyhledávacím softwarem pro účely podnikání, který je navržen tak, aby společnostem umožnil indexování a obnovu dat v různých korporátních systémech jako jsou aplikace, nástroje pro správu dokumentů a sdílení souborů, databáze, webové servery a podobně.

Nové vyhledávací zařízení (na obrázku vlevo) míří do nižší až střední kategorie výrobků, kde se bude snažit zaujmout jednoduchou instalací a údržbou a snad i poměrně příznivou cenou. Už od představení prvního Search Appliance v roce 2002 bylo strategií Googlu upoutat pozornost především těch společností, které odložily implementaci podnikového vyhledávacího systému kvůli ceně a přílišné složitosti. S novým modelem GB-7007 Google rozšiřuje tuto strategii tak, že nebude nutné sdružovat jednotlivé jednotky, pokud nebude společnost potřebovat indexovat více než 10 miliónů dokumentů, řekl Brian Babineau, analytik Enterprise Strategy Group.

„Zjednodušuje to podnikové vyhledávání pro více zákazníků“, uvedl. „Search Appliance nabízí jednoduché plug-and-play řešení, které přináší mnoho výhod.“ Pro podnikové vyhledávání existují různé alternativy včetně Fast Search&Transfer, který nedávno získal Microsoft.

To vyžaduje od IT manažerů jasnou představu jejich potřeb, aby nalezli ten správný produkt, řekl Babineau. Potřebuje například společnost podnikové vyhledávání pro business inteligence, e-discovery nebo chce „pouze“ učinit korporátní informace více dostupné? Správci informačních technologií musí také zvážit, kde se informace, které mají být indexovány, vlastně nacházejí. Navíc musí stanovit dostupné zdroje, které může IT oddělení vložit do implementace a údržby systému. Právě v tomto bodě může být Search Appliance nadále atraktivní alternativou pro společnosti, které s podnikovým vyhledáváním teprve začínají. Jednodušší použití a nižší náklady snižují riziko IT managerů, zatímco jejich společnosti dostávají příležitost objevovat výhody, které jim může podnikové vyhledávání přinést, dodal Babineau.

Kromě rozšířené indexovací kapacity umožňuje model GB-7007 správcům IT podrobněji ovlivňovat, jak jsou jednotlivé dotazy řešeny. Tento rys produktu Google nazývá „biasing“. Administrátoři mohou nyní roztřídit výsledky vyhledávaní podle různých atributů souborů, například podle autora.

Model GB-7007 také dovoluje „ušít“ výsledky vyhledávání na míru podle typu uživatelů tak, aby například dotazy marketingových zaměstnanců a inženýrů byly zpracovány odlišně. Výrobek také nyní generuje výstrahy pro ty uživatele, kteří chtějí být upozorněni na nové nebo pozměněné soubory, které obsahují určité výrazy.

Statistiky o použití jsou nyní také podrobnější. Poskytují administrátorům další informace o vyhledávaných výrazech, o výsledcích vyhledávání na které uživatelé nejvíce klikají a podobně. V oblasti bezpečnosti podporuje výrobek ověřovací protokol Kerberos.
Nenechte si ujít:
Google zpřístupnil hostované vyhledávání i v češtině

Google posílil své postavení na trhu s internetovou reklamou

Google Analytics jsou nyní k dispozici i v češtině!

Google a Firefox bojují proti phishingu

Google přišel s Androidem

Google zveřejňuje nejhledanější slova v roce 2007!

Společnosti, které vlastní předchozí model Search Appliance GB-1001, ať už samostatný nebo sdružený z několika jednotek, mohou využít softwarových zdokonalení modelu GB-7007 stažením upgradu softwaru zdarma, uvedl Nitin Mangtani, vedoucí produktový manažer Googlu pro podnikové vyhledávání. Ovšem odmítnul poskytnout jakékoliv informace o ceně produktu. GB-1001 začíná na 30 000 dolarech. Tolik stojí kapacita potřebná pro indexování půl miliónu dokumentů, nabízená jako dvouletá licence, která zahrnuje podporu, náklady na výměnu hardwaru a aktualizace softwaru.

Více informací o modelech Search Appliance lze najít na stránkách Google.

Zdroj: Infoworld.com


Komentáře