Google vzkazuje Microsoftu: Přidejte do IE podporu SVG

Specifikace SVG (Scalable Vector Graphics) má potenciál přinést na webových stránkách vysoce kvalitní grafické výstupy, nicméně podle Googlu vše brzdí chybějící podpora v Internet Exploreru.


Microsoft navíc dlouhodobě mlčí o tom, zda plánuje SVG do budoucích verzí IE zařadit či nikoliv a tato nejistota zbytečně odrazuje řadu zájemců o využití škálovatelné vektorové grafiky na webu.

SVG definuje World Wide Web konsorcium jako specifikaci pro vysoce kvalitní, interaktivní grafiku na webu za použití XML. Ovšem vzhledem k tomu, že nejrozšířenější webový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu stále neobsahuje její podporu, brzdí to podle Brada Neuberga, obhájce vývoje v Googlu, její rozšíření a webové stránky jsou pak graficky chudší, než by bylo možné. Nejen Chrome, ale i konkurenční Firefox či Opera již podporu SVG obsahují. Zástupci Googlu proto na technické konferenci minulý pátek vyzvali Microsoft, aby co nejdříve zapracoval na podobném kroku.

Neuberg je přesvědčený, že uživatelé mají zájem o webové stránky s podporou SVG a také Canvasu (což je HTML prvek, který umožňuje vykreslování grafiky prostřednictvím skriptování), nicméně Microsoft neprojevuje známky zájmu Internet Explorer o tyto technologie rozšířit. I přes velký potenciál SVG může jeho chybějící podpora zhatit jeho rozšiřování.

Páteční technické konference zúčastnili i dva zástupci Microsoftu, jejichž přítomnost Neuberg ocenil s tím, že je potřeba začít vést v tomto směru dialog a odhlédnout od rivalství posledních let, které mezi Googlem a Microsoftem panuje. Jeden ze zástupců Mirosoftu, softwarový architekt Internet Exploreru Ted Johnson řekl, že jeho společnost sice neplánuje zveřejnit své plány ohledně budoucího vývoje svého prohlížeče, nicméně bude naslouchat a učit se. Microsoft podporuje vektorovou grafiku prostřednictvím VML (Vector Markup Language), ale Johnson potvrdil, že SVG není možné přehlížet a že nachází „věk SVG“.

Podobně jako zástupce Googlu, také Greg Sterndale, softwarový inženýr ve společnosti Plectrix, označil chybějící podporu SVG v Internet Exploreru za problém, nicméně podle něj je pravděpodobné, že Microsoft se v budoucnu odhodlá změnit svůj dosavadní přístup a začne také škálovatelnou vektorovou grafiku podporovat. Právě řada webových designérů čeká na tento krok, aby mohli SVG zařadit do svých webů a jeho výhodou je kromě bohatého grafického výstupu také třeba snadná prohledávatelnost, import a export nebo např. spolupráce s vizualizačními API.Komentáře