Google zdokumentuje tisíce vymírajících jazyků

Společnost Google oznámila, že spolupracuje s univerzitami a lingvistickými organizacemi a dokumentuje přibližně 3 500 jazyků, kterým hrozí během následujících sta let vymizení.

Google zdokumentuje tisíce vymírajících jazyků


Na vývoj iniciativy nazvané Endangered Languages Project dohlíží právě Google. Projekt využívá například technologie jako Mapy Google, Youtube a Skupiny Google, což uživatelům umožňuje jednoduchou spolupráci při nahrávání, zpřístupnění a sdílení ukázek vymírajících jazyků

Na projektu spolupracuje dvacet devět organizací, například Muzeum indiánů Cherokee nebo CBC Radio. Informace o jazycích poskytla Východní Michigan universita a univerzita Hawaii v Manoi.

Podle webových stránek projektu je na světě momentálně 7 000 jazyků, přibližně polovina z nich by mohla během sta let úplně vymizet. Se zmizením jazyku mizí také porozumění tomu, jak lidé zapadají do světa kolem nich, vědecké, zdravotnické a botanické znalosti, stejně jako způsob vyjádření komunitního humoru, lásky a života, říkají stránky projektu.

Na novém webu uživatelé mohou nalézt 3 054 vymírajících jazyků, například Poitevin, kterým mluví jen pár „starších,” kteří žijí v centru Francie, nebo Koro, jazyk, kterým mluví přibližně 1 000 lidí v Indii.

Jen některé jazyky mají zvukovou, video nebo textovou ukázku, ukázky vymírajících jazyků mohou nahrávat na web projektu sami uživatelé.

Existují čtyři kategorie vymírajících jazyků: V ohrožení, mrtvý, částečně mrtvý a s neznámou životností.

Podle webu bude projekt v blízké budoucnosti veden „opravdovými experty na poli zachování jazyků.” Dohled nad projektem bude brzy předán kulturnímu koncilu First People a Institutu pro jazykové informace a technologii na univerzitě Východní Michigan.

Úvodní foto: © JSD - Fotolia.com


Komentáře