Google zpřístupnil vývojářům API pro svoji sociální síť

Společnost Google uvolnila první veřejné API pro Google+, což umožní externím vývojářům práci s touto sociální sítí a tvorbu aplikací pro ni.


Zklamáním pro vývojáře ovšem může být fakt, že Google se rozhodl vytvořit zcela vlastní API a nevyužívat již existující standardy, které navíc lze najít v jiných jeho službách.

První verze API pro Google+ umožňuje jen čtení dat z profilů uživatelů a externí aplikace jsou zatím omezeny na to, co Google označuje „zdvořilostní kvótou využití“. Zveřejněné API má být prvním krokem k bohatší platformě a Chris Chabot z týmu vztahů s vývojáři ve svém blogovém příspěvku říká, že bylo uvolněno zejména pro experimentování a pro získání zpětné vazby.

Význam široké vývojářské komunity již potvrdily zkušenosti Facebooku a Twitteru, takže je logické, že i Google chce jít stejným směrem a nabídnout vlastní platformu pro vývoj aplikací. Například Twitter ohlásil v červenci, že již 750 000 vývojářů vytvořilo pro tuto mikroblogovací službu více než 1 milion aplikací.

Zajímavé je, že Google se snaží vyhýbat adopci OpenSocial API, vyvinutému v roce 2007 a které je považováno za solidní alternativu k proprietárním platformám. To má totiž umožnit vývojářům vytvoření jediné aplikace pro více sítí s minimem modifikací a bylo již adoptováno řadou sociálních sítí pro koncové uživatele či podniky. Mluvčí Googlu se ovšem k dotazu ohledně možnosti využití OpenSocial API jasně vyjádřila, že v současnosti se o tomto API pro Google+ neuvažuje. Nicméně Google používá řadu technologií, které byly vyvinuty jako součást této iniciativy a vývojáři mohli dosud OpenSocial API využívat pro tvorbu aplikací pro jiné služby Googlu, jako Orkut nebo iGoogle.











Komentáře