Googlu roste další konkurence, svobodný vyhledávač YaCy

Příznivci svobodného softwaru vytvořili peer-to-peer vyhledávací engine, který má sloužit jako alternativa k Googlu, Bingu či Yahoo.


Volně dostupná služba YaCy spoléhá na zcela nový přístup k vyhledávání a svým pojetím se tak od tradičních vyhledávačů velmi liší. Místo centrálního serveru totiž své výsledky vyhledávání získává ze sítě nezávislých „peers“, tedy uživatelů, kteří si stáhli software YaCy. Cílem je zajistit, aby žádná jednotlivá osoba neměla významný vliv na to, co se výsledcích objeví a v jakém pořadí.

„Většinu času na Internetu strávíme vyhledáváním. Jde o nezbytné spojení mezi námi a informacemi, které hledáme. Pro takovou základní funkci přeci nemůžeme spoléhat jen na několik velkých firem a dělat kompromisy v ochraně našeho soukromí,“ říká Michael Christen, vedoucí projektu YaCy.

Projekt je podporován organizací Free Software Foundation Europe (FSFE), která se obává, že dominantní vyhledávače mají příliš velkou moc, která jim dovoluje určovat, jaké informace uživatelé na Internetu naleznou. „Tyto společnosti vědí, o co se zajímáte. Vyhledávané termíny jim toho o vás hodně prozradí. Cílená reklama je ještě tím nejméně kontroverzním využitím vašich dat,“ vysvětluje Karsten Gerloff, prezident FSFE. „My jsme se oprostili od myšlenky, že služby musí být centrálně řízené. Místo toho jsme si uvědomili, jak moc je důležité být nezávislý, a vytvořili jsme bezchybnou infrastrukturu,“ dodává.

Síť YaCy má v současné době asi 600 uživatelů, ale její autoři očekávají, že toto číslo poroste stejně rychle, jako tomu bylo u jiných svobodných softwarových projektů, jejichž cílem bylo nahradit centrálně řízené služby. Úspěch zaznamenala například služba identi.ca, alternativa k mikroblogovacímu nástroji Twitter, nebo Diaspora, což je naopak alternativa k Facebooku.

Tak jako u každé teprve se rozjíždějící technologie, i v YaCy nabízí některá témata lepší výsledky vyhledávání než jiná. Každý uživatel vytváří individuální vyhledávací indexy a hodnocení, takže výsledky lépe odpovídají tomu, co uživatel hledá v průběhu času. Každá instance softwaru obsahuje peer-to-peer síťový protokol pro výměnu indexů s ostatními vyhledávači YaCy.

Vyhledávač si může každý vyzkoušet na stránkách www.search.yacy.net/. Samotný software je kompatibilní s operačními systémy GNU/Linux, Windows a Mac OS.Komentáře