Hackeři disponují vlastním „ICQ"

Kyberzločinci vyvinuli vlastní šifrovaný systém pro instant messaging, aby tak mohli komunikovat nerušeně a bez obav z odposlouchávání orgány činnými v trestném řízení.Kyberzločinci vyvinuli vlastní šifrovaný systém pro instant messaging, aby tak mohli komunikovat nerušeně a bez obav z odposlouchávání orgány činnými v trestném řízení.

Klient IM s názvem CarderIM je primárně využíván k prodeji nelegálně získaných informací, jako jsou čísla kreditních karet, osobní data či e-mailové adresy. Aplikace symbolizuje vzrůstající snahy zločinců o vytvoření vlastní uzavřené infrastruktury v rámci sítě sítí.

Logo CarderIM není nepodobné tomu, které má ve znaku společnost MasterCard – dvě prolínající se slunce v odstínech žluté a červené –, název softwaru pak odkazuje k anglickému slovu carding, což znamená směnu odcizených detailů kreditní karty za zboží či hotovost. Samotní zloději totiž často nemají zájem sami se pokusit zužitkovat získané informace, místo toho je raději prodají třetí straně, s níž mohou komunikovat například pomocí tohoto IM.

Není jisté, do jaké míry se CarderIM využívá, vypadá to však, že je přístupný jen „vyvoleným“. Při pokusu nalézt aplikaci přes Google přijde odpovědí jen několik nekompletních odkazů a najít její funkční kopii je vážně oříšek.

Je pravděpodobné, že se ke komunikaci přes tento IM využívají šifrované servery, které neukládají žádné záznamy komunikace.


Komentáře