HTML5 přichází na scénu, uvádí éru mobilních aplikací

Google začal propagovat HTML5 ve spojení se svými API jako "novou éru mobilních aplikací." Příspěvek na Google Code blogu od spoluzakladatele služby Nextstop Adriana Grahama zdůrazňuje provázanost těchto technologií."Když jsme vytvářeli HTML5 mobilní verzi služby Nextstop, byli jsme schopni využít tuto silnou kombinaci HTML5 a Google API abychom vytvořili aplikaci, o které věříme, že je lepší, než kdybychom ji vytvářeli klasickým způsobem," říká Graham. Služba Nextstop očekává, že stále více lidí bude využívat HTML5 jako silný prostředek na vývoj mobilních aplikací, dodává Graham.

Google přiděluje více blogového prostoru pro Grahama jako součást své "Who`s @ Google I/O" série komentářů, které patří vývojářům, jež budou vystupovat na Google I/O konferenci v San Jose příští měsíc.

Technologie kterou nabízí HTML5 je označována jako možný nástupce některých internetových technologií jako je třeba Flash od Adobe. Společnost Apple Computer prosazovala HTML5 s úmyslem využít ho v iPhonu a zcela tak odmítnout Flash.

Služba Nextstop je na své vlastní domácí stránce popsána jako komunita usilující o vytvoření katalogu s věcmi co dělat, kam vyrazit a co zkusit kdekoliv na světě. Graham zůrazňuje funkce HTML5 pro vývoj webových aplikací. Zatímco HTML5 funkce pro video už dostali mnoho pozornosti, říká Graham, Nextstop objevil další vlastnosti užitečné pro vývoj webového softwaru. Například jde o prefetching využitím LocalStorage, geolocation a aplikace využívající cache.

"Jsme nadšeni ohledně HTML5, ale věci se stanou ještě zajímavějšími, když zkombinujete tuto technologii s Google API," prozrazuje Graham. Uvádí například Google Maps API V3, Google Analytics a Google Local Search API a podotýká, že například Google Maps API V3 byla přepsána tak, aby podporovala moderní mobilní prohlížeče internetu.

"Jsme schopni vytvořit takové rozhraní mapy do naší mobilní aplikace, že je skoro stejně vybavené jako na naší základní internetové stránce, včetně podpory dynamických aktualizací, když uživatel využívá gest jako je třeba dotyk pro zvětšení u iPhonu. Společně s technologií geolocation podporující HTML5 můžeme uživatelům jednoduše ukázat kde jsou v závislosti s doporučeními na mapě," vysvětluje Graham.

"Před rokem by toto vyžadovalo napsání slušného množství kódu. Nyní to může být realizováno v prohlížeči a bude to fungovat na zařízeních s OS Android 2 a s iPhone 3," dodává.Komentáře