HTML5: Videokodek WebM není tak populární jako H.264, přiznává Google

I přes propagaci kodeku WebM Googlem je jeho podpoda zatím malá.


Poté, co Google oficiálně odmítl podporovat kodek H.264 ve svém webovém prohlížeči Chrome, nyní uznal, že jím propagovaný otevřený formát WebM má mnohem menší podporu.

Dlouho trvající bitva o pevné stanovení video standardu pro HTML5 nedávno měla další pokračování. Google s konečnou platností zveřejnil seznam kodeků, které bude podporovat ve svém prohlížeči Chrome, a H.264, jehož patent spravuje organizace MPEG LA, mezi nimi chybí. Microsoft je tak nyní jediným, kdo s tímto standardem počítá. Mozilla, Opera, Adobe a Google se totiž přiklání k open sourcovému WebM. Tak jednoznačná však aktuální situace rozhodně není, což ostatně přiznává i samotný Google.

„Jsme si vědomi faktu, že H.264 má nyní u vývojářské a hardwarové komunity mnohem širší podporu,“ napsal na oficiálním blogu Mike Jazayeri. Ještě nedávno přitom předpovídal, že licenční poplatky a hrozba pomalé inovace povede ke konci H.264. Přestože má nyní H.264 mnohem větší podporu, za svým názorem si Jazayeri stojí.

Na běžného uživatele nebude mít rozhodnutí Googlu zatím téměř žádný vliv. Přehrávání H.264 videí přes pluginy Flash a Silverlight totiž bude fungovat i nadále. Oznámení Googlu je podle Jazayeriho spíše reakcí na nově vznikající platformu HTML5. Sám uznává, že aktuální situace není úplně ideální, protože vývojáři budou muset vytvářet několik kopií jednoho videa tak, aby splnili požadavky jednotlivých prohlížečů. „V podstatě jsme nyní ve slepé uličce ve vývoji HTML videa. Bez standardu to nebude jednoduché,“ píše Jazayeri.Komentáře